Markéta Šichtařová znovu udeřila: Hermiona z Harryho Pottera má být černoška. A James Bond černoch? Zase nám něco vnucují!

30.08.2018 17:36

Ekonomku Markétu Šichtařovou zaujala zpráva o tom, že by autorce knih o Harrym Potterovi nevadilo, kdyby v divadelním představení hrála slavnou Hermionu černoška. Sám o sobě by to prý podle Šichtařové nebyl problém, jenže diváci už si Hermionu pamatují jinak. Pamatují si herečku Emmu Watson a tato představa jim má být rozbita ve jménu politické hyperkorektnosti. Tak to alespoň vidí ekonomka.

Markéta Šichtařová znovu udeřila: Hermiona z Harryho Pottera má být černoška. A James Bond černoch? Zase nám něco vnucují!
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park
reklama

Knihy o Harrym Potterovi četly stovky milionů lidí po celém světě. V těch knihách se doslovně nepíše, jakou barvu pleti Hermiona má. Jenže pak jsou tu filmy. Sedm zfilmovaných dílů o Harrym Potterovi také viděly stovky milionů lidí. A v roli Hermiony viděli bělošku Emmu Watson.

Podle Šichtařové se proto nelze divit, že se mezi lidmi zvedla jistá nevole proti tomu, že by v divadelní hře o Harrym Potterovi mohla Hermionu hrát černoška.  

„Český premiér je Slovák, předseda čtvrté nejsilnější parlamentní strany je z poloviny Japonec, primátorkou hlavního města je Slovenka. Ti všichni byli svobodně zvoleni, nepomohla jim do křesel žádná vylhaná korektnost, takže ať mi nikdo neříká, že Češi v celonárodním průměru jsou rasisté! Jen hlupáci si tudíž mohou myslet, že odpor vůči černé Hermioně, který se zvedl na sociálních sítích, je rasismem. To sotva. Je to asi takový odpor, jaký by se zvedl, kdyby Karla IV. měl hrát Asiat. Jako kdyby egyptskou Kleopatru měla hrát modrooká blondýna. Jako kdyby Mao Ce-tunga či Nelsona Mandelu měl hrát Švéd s nordickými rysy. Je to zkrátka odpor, jako když chce někdo ke svému obrazu upravovat dějiny. Nebo když chce někdo do pohádky pro dospělé jménem James Bond obsadit černocha,“ napsala na blogu iDNES.cz.

„Že by to byl rasismus, když se lidé znechuceně nad představou černého Bonda ušklíbají? Sotva. Americké filmy obsazené komplet černými herci hrajícími neprůstřelné, prudce inteligentní a nesmrtelné policisty si nikdy podobné úšklebky nevykoledovaly. Tenhle údajný rasismus je jen odporem k tomu, že někdo chce lidem v rámci multikulti náboženství brát jejich představu o postavě, která mimochodem má opět relativně precizní popis v knihách Iana Fleminga: Tahle postava má být muž, má být bílý, má být na ženské. Jistě že si jakýkoliv producent může do postavy Jamese Bonda obsadit černou lesbu, proč ne? Ale bude to fungovat? Nebude. Po dvou třech pokusech se producenti zase vrátí k osvědčenému modelu. Pokud jim to ovšem mezitím otrávení diváci ještě budou baštit,“ pokračovala dáma.

Šichtařová svůj komentář uzavřela slovy, že hyperkorektností opovrhuje, protože cílem tohoto společenského proudu není nic jiného, než donutit lidi říkat něco jiného, než co si myslí. A cílem multikulturalismus je vnutit lidem, že všichni lidé jsou stejní, bez ohledu na barvu pleti. Šichtařová má naopak za to, že všichni nejsme stejní. Podle jejího názoru je každý člověk jedinečný, a je to tak správně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raději se posaďte. Hrůzostrašný příběh inkluze naruby! Slabozraká středoškolská učitelka zakoušela šikanu

17:13 Raději se posaďte. Hrůzostrašný příběh inkluze naruby! Slabozraká středoškolská učitelka zakoušela šikanu

Protiprávní výpověď, arogance vedení, nekončící soudy, psychické zhroucení. Tím vším si prošla silně…