Marksová: Další zvyšování mezd je cestou, jak bránit odlivu lidí

13.10.2017 6:33

Další zvyšování minimální mzdy je podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) jednou z cest, jak zabránit odlivu pracovníků zejména v pohraničních oblastech Česka. Novinářům to řekla po jednání se saským ministrem hospodářství, práce a dopravy Martinem Duligem v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. Nedostatek pracovních sil ale trápí zaměstnavatele na obou stranách hranice.

Marksová: Další zvyšování mezd je cestou, jak bránit odlivu lidí
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ministryně Michaela Marksová v pořadu Máte slovo.

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Za německou minimální mzdou však stále značně pokulhává, ta je zhruba trojnásobná. "Myslím si, že cesta dalšího navyšování minimální mzdy u nás je správná. Nemůžu se divit lidem, kteří jdou pracovat přes hranici do Německa nebo Rakouska, protože ten výdělek je pořád ještě neměřitelný. Buď tady chci ty lidi udržet, a pak je zaplatím, a nebudu protestovat, že se navyšuje minimální mzda," řekla Marksová.

Podle Tomáše Jirouše, jednatele společnosti CIS Systems, která je na Frýdlantsku dnes největším zaměstnavatelem, to ale není jen o minimální mzdě. "U nás je minimální mzda na 14.000 korun, ale stále máme problém sehnat lidi. Odcházejí nejen za hranice, ale také do Liberce," řekl dnes ČTK. CiS Systems je součástí německé skupiny CiS Components Instruments Systems. Na Frýdlantsku zaměstnává ve výrobě kabelů a drobné spojovací techniky zhruba 700 lidí v závodech v Ludvíkově pod Smrkem a Hejnicích.

"Rádi bychom zvyšovali mzdy, potřebujeme ale růst alespoň o deset procent. Na to nám však chybí lidi, zakázek přitom máme dost," řekl. Řada firem třeba jako liberecký výrobce klimatizací Denso Manufacturing jde proto u nových projektů cestou stále větší automatizace výroby. To ale u výroby v CIS není podle Jirouše možné. "Děláme malé série, u některých výrobků jen jednotlivé kusy, kde není automatizace prakticky možná," vysvětlil. Firma by proto uvítala, kdyby mohla přijmout víc zahraničních pracovníků, zejména z Ukrajiny. Aktuálně má podnik mezi kmenovými zaměstnanci 20 procent Poláků, čtyři Němce a tři Ukrajince. Ve firmě pracuje také 64 agenturních zaměstnanců, což jsou Bulhaři a Ukrajinci.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…