Martin C. Putna žádá hlavu rektora Karlovy univerzity. Jde o Kellnera

10. 10. 2019 7:48

Univerzita Karlova a společnost Home Credit, jež je součástí skupiny PPF Petra Kellnera. Toto partnerství vyvolalo v posledních dnech rozruch nejen na akademické půdě. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Martin C. Putna žádá hlavu rektora Karlovy univerzity. Jde o Kellnera
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze

Společnost Home Creditt se ve smlouvě zavázala, že věnuje Univerzitě Karlově za tři roky zhruba jeden a půl milion korun. Škola však zároveň podpisem smlouvy stvrdila, že nebude poškozovat dobré jméno společnosti, jež je silným investorem v Číně. 

Právě to se například nelíbí filozofické fakultě, jež se obává zachování prestiže školy. Pedagog Martin C. Putna dokonce rektora Tomáše Zimu vyzývá k odvolání. 

„Měli jsme důsledněji a včas informovat o detailech smlouvy a také o tom, co znamená být partnerem. Vyhnuli bychom se spoustě nedorozumění,“ uvedl k tomu Milan Prášil, jenž je kancléřem univerzity. Zároveň ujistil, že uzavřené partnerství se v žádném ohledu nepromítne do akademických svobod. „Mohu potvrdit, že Home Credit ani jiný náš partner nemá žádná práva na ovlivňování toho, co kdo říká,“ dodal.

Kromě Home Creditu má s UK smlouvu o spolupráci také s Českou spořitelnou, ČSOB, ČEZ či Českou podnikatelskou pojišťovnou. I s nimi jsou ve smlouvách klauzule o nepoškozování dobrého jména. „Akademici se nemají čeho bát. Ani na vteřinu by mě nenapadlo, že by z této pasáže měl být bolehlav,“ uvedl mluvčí Home Creditu Milan Tománek.

Kromě Putny na smlouvu reagoval také profesor Jiří Přibáň z univerzity v Cardiffu, jenž se vzdal členství v Čestné radě absolventů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…