Masakr v Německu: Historický úspěch AfD. Schulz dostal nabančeno, Merkelová se propadla

24. 9. 2017 18:21

Tzv. exit polly – odhady volebních výsledků plynoucí z odpovědí Němců, kteří odcházeli z volebních místností – ukazují, že německá kancléřka Angela Merkelová (CDU/CSU) sice zvítězila, ale oproti výsledku před čtyřmi roky utrpěla citelnou ztrátu.

Masakr v Německu: Historický úspěch AfD. Schulz dostal nabančeno, Merkelová se propadla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

CDU/CSU dosáhla výsledku 33,5 procenta. Ve volbách v roce 2013 vyhrála Merkelová se ziskem přesahujícím 40 procent. Německá sociální demokracie má asi 21 procent, což je pro sociální demokraty velká porážka. Třetí místo obsadí AfD, neboli Alternativa pro Německo, s výsledkem přibližně 13 procent hlasů. Tato protiuprchlická a protiunijní strana získala o něco víc hlasů, než se očekávalo. Počítalo se s výsledkem okolo 10 až 11 procent.

Anketa

Kdybyste byli Němci, kdo by dostal váš volební hlas?

92%
4%
hlasovalo: 11952 lidí

Do dolní komory německého parlamentu – Bundestagu –  se vracejí Liberálové z FDP. FDP získala asi deset procent podle exit pollů. Devět procent získali Zelení a Levice. Další strany se do parlamentu už nedostaly. Někdejší místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, hudebník a publicista Petr Štěpánek, na sociálních sítích jásá:

„Historický den pro Německo! Poprvé od druhé světové války bude v německém parlamentu skutečně opoziční strana. Gratulace Alternativě pro Německo!“

Na stole jsou v zásadě jen dvě možnosti budování koalice. Buď bude pokračovat velká koalice křesťanských demokratů Angely Merkelové se sociálními demokraty Martina Schulze, nebo může přijít koalice CDU/CSU, Zelených a Liberálů. Není však žádným tajemstvím, že Liberálové z FDP a Zelení se nemají příliš v lásce.

Odhad volebních výsledků, zdroj: Twitter:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřebejkovi ruply nervy: Ať to Zeman uspořádá! Třeba...

17:50 Hřebejkovi ruply nervy: Ať to Zeman uspořádá! Třeba...

Po dnešním vyhlášení přísnějších opatření kvůli koronavirové epidemii se v některých vařila voda. A …