Maso, ovoce, zelenina. TV Nova o zdražování: Raději nečíst

14.01.2020 8:17

Ceny za bydlení nebo potraviny dál rostou. Česko se potýká s nejvýraznějším zdražováním od roku 2012. A podle analytiků má růst cen a služeb pokračovat. Zprávu přineslo zpravodajství TV Nova.

Maso, ovoce, zelenina. TV Nova o zdražování: Raději nečíst
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Bydlení, energie, jídlo nebo alkohol – za to vše si Češi musí sáhnout hlouběji do kapsy. „Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 %, ceny služeb o 3,7 %. Na zvyšování cenového růstu měly největší vliv ceny za bydlení,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Anketa

Pokud se Jaromír Soukup rozejde se Zemanem, budete dále koukat na TV Barrandov?

41%
22%
hlasovalo: 10477 lidí

Některé potraviny za poslední roky zdražily až dvojnásobně. Týká se to například brambor. V roce 2012 vyšla jejich cena na 10,67 haléře. To znamená, že dnes bychom za tuto cenu pořídili určité množství, kdežto v roce 2012 dvojnásobek. Ke konci loňského roku vzrostly ceny například vepřového masa meziročně o 17,5 %. Cukr zdražil skoro o 18 % třeba uzeniny zdražily téměř o 10 %.

V Česku zároveň rostou finanční příjmy domácností. Třeba vyšší platy se ale netýkají všech a pro někoho může zdražování znamenat pořádnou čáru přes rozpočet. „Obchodníci využívají vyšších příjmů českých domácností ke zdražování. To doléhá zvláště na lidi, kterým se v posledních letech příjmy nezměnily a mají pořád stejně peněz,“ podotkl k tomu ekonom Štěpán Křeček. 

Zdražování bylo ke konci loňského roku nejrychlejší za víc než 7 let a podle analytiků bude hůř. Ani s novým rokem se situace nezlepší. Nejvíce jej pociťují rodiny s dětmi. Náklady každým rokem stoupají, a přestože se zvýšily platy, řada domácností jede takzvaně nadoraz. Finanční rezervy má jen málokdo.

Nejdražší položkou letos i přes zpomalující se růst cen nemovitostí zůstane bydlení. Byty a domy zdraží, i když už ne tak výrazně, jak tomu bylo v minulých letech. Podle realitních makléřů stoupne také cena nájmů. Do peněženky pak budeme muset výrazně hlouběji sáhnout také při nákupu potravin. Kvůli ptačí chřipce v Polsku se očekává zdražení kuřecího masa. Dražší má být i ovoce a zelenina.

Připlatit si budeme muset i za energie. Tradičně stoupá cena vodného a stočného. Letos už průměrná cena přesáhne 90 Kč za 1 000 l. Mírně prý zdraží i elektřina. Zato plyn by mohl být o něco levnější. Letos také stoupla spotřební daň na tabák a alkohol. Podle Ministerstva financí zdraží krabička cigaret o 5 Kč. Podle tabákových firem to ale bude až o 13 Kč za krabičku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…