Máte tam bordel. Podělal to. Z Ruska přicházejí pozoruhodné komentáře na aféru Trumpova poradce. To byste nečekali

15.02.2017 10:10

Ruský Kreml se k odstoupení Michaela Flynna z funkce bezpečnostního poradce prezidenta Spojených států odmítá vyjadřovat, prý jim do toho nic není. Ruští experti v jeho odchodu žádný problém nevidí a očekávají takových „změn“ více.

Máte tam bordel. Podělal to. Z Ruska přicházejí pozoruhodné komentáře na aféru Trumpova poradce. To byste nečekali
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Michael Flynn
reklama

Členové nové prezidentské administrativy Spojených států se ještě na svých místech ani pořádně neohřáli a už se musejí loučit s jedním ze svých klíčových spolupracovníků. V úterý informoval o odstoupení z funkce poradce prezidenta v otázkách národní bezpečnosti Michael Flynn.

Michael Flynn se tak stal člověkem, který v této funkci působil nejkratší časové období v celé historii Spojených států. Důvodem pro jeho odstoupení se stal kontakt s velvyslancem Ruské federace ve Washingtonu, který Flynn udržoval ještě před nástupem do své již bývalé funkce, a o jehož plném rozsahu neinformoval své nadřízené.

Moskevský Kreml na Flynnovo odstoupení zareagoval velmi zdrženlivě.

„Neradi bychom tento incident jakkoliv komentovali. Není to naše věc, je to vnitřní věc Spojených států, vnitřní věc administrativy prezidenta Trumpa. Nás se to netýká,“ cituje slova tiskového mluvčího prezidentské kanceláře RF Dmitrije Peskova ruská informační agentura Ria Novosti.

Dmitrij Peskov přitom již dříve sám uvedl, že žádné rozhovory mezi Ruskem a Spojenými státy na téma zrušení sankcí neproběhly.

O poznání více emocionálně na poslední zprávy z Washingtonu zareagovali někteří členové ruského parlamentu. Například šéf komise státní Dumy pro mezinárodní vztahy Leonid Sluckij označil Flynnovo propuštění z funkce za „provokaci“ a „negativní signál pro budoucí vývoj rusko–amerického dialogu“.

„V daném kontextu to celé samozřejmě budí dojmem, že cílem útoku byly rusko–americké vztahy. Může to znamenat ztrátu důvěry vůči nové prezidentské administrativě Spojených států. Uvidíme, jak se ta situace bude dále vyvíjet,“ cituje slova ruského politika Ria Novosti.

V horní komoře ruského parlamentu se hovořilo o tom, že Flynnovu ochotu k dialogu s ruskou stranou „washingtonští jestřábi vnímají jako myšlenkový zločin“.

„Buďto Donald Trump nedokázal získat potřebnou nezávislost a jeho protivníci ho postupně zatlačují do rohu, nebo si již rusofobie našla cestu i do vrchních pater prezidentské administrativy Spojených států,“ uvedl předseda mezinárodní komise Rady federace Konstantin Kosačev.

Ruský senátor Alexej Puškov incident popsal jako „hon na čarodějnice“, jehož je Flynn jen první obětí. Další prý bude sám Donald Trump.

Názory expertů

Přední ruští experti na mezinárodní politiku v posledním washingtonském přeskupení sil žádnou tragédii nevidí.

Podle předsedy prezídia Rady pro vnější a obranou politiku RF Fjodora Lukjanova odchod Flynna vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy nikterak neovlivní, jelikož jejich forma zatím ani nebyla utvořena. Jednoduše tedy ani „není co ovlivňovat“. „Flynn přešlápl a tak ho propustili, to je naprosto normální. Myslím si, že měl důkladněji zvážit, v jakém kontextu to vše probíhalo. Útoků na něho, spojených s jeho jakoby proruskou pozicí, která je mimochodem naprosto vycucaná z palce, bylo vždy mnoho, to si měl lépe uvědomit. Měl být více opatrný,“ tvrdí známý ruský komentátor zahraniční politiky.

Lukjanov dále upozornil na ještě jeden klíčový bod Flynnova „programu“, týkající se jeho „připravenosti bojovat s islámským extremismem“. „Jeho jasná a ostrá pozice v tomto ohledu mnohým lidem v Rusku imponovala. Předpokládalo se, že s ním budeme schopní nalézt společnou řeč. Teď se budeme muset poohlédnout po někom jiném. Myslím si, že ta pozice s odchodem Flynna z administrativy Trumpa ovšem nezmizí. Takových lidí je tam více,“ sdělil Lukjanov serveru Ria Novosti.

Ruský analytik dále uvedl, že odchod Flynna nebude zřejmě v nové americké prezidentské administrativě ojedinělou událostí. „V administrativě Trumpa panuje momentálně ohromný chaos. V takové situaci jsou změny v klíčových pozicích nejen pravděpodobné, ale dokonce i nezbytné. Tohle byl jen první případ; bude tam ještě veselo.“

Lehce skeptičtěji se k nastalé situaci staví ředitel Centra vojensko-politických studií Institutu USA a Kanady v rámci Ruské akademie věd Vladimir Batjuk. „Flynn byl jako poradce prezidenta pro bezpečnostní otázky jednou z klíčových figur Trumpova týmu. To, že se ten člověk projevil jako, řekněme, nekompetentní a nedisciplinovaný, do určité míry zcela jistě poškodí autoritu nové prezidentské administrativy,“ míní akademik.

Jeho propuštění může prý dokonce i negativně ovlivnit rusko-americké vztahy, jelikož „Moskva se bude k nové administrativě od nynějška stavět s větší nedůvěrou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…