Medikové nabízejí pomoc. Dva tisíce studentů je připraveno vyrazit do nemocnic

13.03.2020 9:25

Česko trápí rozsáhlý nedostatkek respirátorů a roušek k boji proti šíření nového koronaviru. V současnosti nemají zdravotníci téměř žádné, chybí ale i další pomůcky. Studenti lékařských fakult se proto začali spojovat přes sociální sít Facebook a oslovují po celé republice nemocnice s případnou výpomocí, upřesnil jeden z organizátorů iniciativy a studentský člen Akademického senátu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Sychra, jak nápad vznikl. Informací deníká Právo zbeřejnil server Novinky.cz.

Medikové nabízejí pomoc. Dva tisíce studentů je připraveno vyrazit do nemocnic
Foto: Pexels/Pixabay CC0
Popisek: Ilustrační foto

Spolupráce je podle Sychra již domluvená například s pražskou Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, ale jedná se i s dalšími ústavy. „Vytvořili jsme facebookovou skupinu s názvem Dobrovolníci z řad studentů LF, kam se hlásí studenti, kteří mají zájem o pomoc nemocnicím. Původně byla skupina myšlená pouze pro studenty 3. LF UK, ale už to tak není,“ upřesnil Sychra.

Každou hodinu počet členů ve skupině výrazně narůstá, v pátek ráno jich bylo téměř 1950. Organizátoři jsou v kontaktu se zástupci všech českých lékařských fakult. Na základě dohody mají prý vzniknout buňky, které budou mít na starosti své studenty a budou zodpovědné za komunikaci s lokálními nemocnicemi.

Především se jedná o preventivní opatření, pokud by přišla krize a hrozil kolaps zdravotnictví. „My proškolení pak už naskočíme. Není to tak, že by v této situaci nebyli v nemocnicích lékaři a systém kolaboval,“ vysvětlil Sychra s tím, že zaskakování mediků za běžné lékaře nepřichází v úvahu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

8:01 „Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

Festival Prague Pride, ke kterému se přihlásil například pražský primátor Hřib, dále pokračuje a bud…