Měl byste odstoupit, vyzývá Sobotka z ODS Stropnického. Ten vysvětluje, jak to myslel s vojsky NATO

13.05.2014 14:10

Ministr obrany Martin Stropnický v pondělí pro agenturu Reuters uvedl, že nechce vojska Severoatlantické aliance na českém území. Jeho výrok byl reakcí na deklarované navýšení vojenských sil pod hlavičkou NATO ve východní Evropě kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu. Přítomnost vojsk Severoatlantické aliance na našem území připodobnil k sovětské okupaci. „Pan ministr by měl být za svůj výrok odvolán,“ hřímá místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Stropnický hovoří o dezinterpretaci.

Měl byste odstoupit, vyzývá Sobotka z ODS Stropnického. Ten vysvětluje, jak to myslel s vojsky NATO
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Přemysl Sobotka

Na hlavu ministra obrany Martina Stropnického se od pondělí snáší vlna kritiky. A důvodem je toto ministrovo prohlášení: „Dobře víme, že stálé umístění jakýchkoliv cizích vojsk je stále problematické. Patřím ke generaci, která u nás zažila 80 tisíc sovětských vojáků v období normalizace, a je to pořád psychologický problém.“

Obavy z přítomnosti zahraničních vojsk jsou nesmysl

Ke kritikům se dnes přidal i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Podle něho nejsou argumenty o obavách Čechů z přítomnosti zahraničních vojsk na místě. Ba naopak. „Jsem si jist, že většina Čechů si přeje svobodu a demokracii. A pokud ji budeme muset bránit, pak i s vojáky NATO. I na našem území,“ zdůraznil Sobotka.

Ze členství v Severoatlantické alianci nám podle něho vyplývají závazky, které je třeba dodržovat. „Jsme součástí NATO a nemůžeme chtít bezpečnostní záruky bez toho, aniž bychom se na jejich vytváření podíleli,“ uvedl.

Chtěl bych viditelnější alianční cvičení na evropském území

Martin Stropnický se rozhodl na slova svých kritiků reagovat a svolal dnes do Poslanecké sněmovny tiskovou konferenci, na které se snažil svá stanoviska upřesnit.

Alianční vojska by si v krátkodobém horizontu na našem území představit uměl. „Jsme připraveni se zapojit do aliančního cvičení na evropském území,“ dával příklad.

V rozhovoru prý nicméně reagoval na otázku týkající se stálého rozmístění vojáků na území České republiky. „Odpověděl jsem na to, že je to velice citlivá záležitost, samozřejmě v souvislosti s naší historickou tradicí, byť přirozeně nikoli přímo a triviálně srovnatelnou, ale přesto v srdcích a duších spousty lidí je tohle pořád ještě určité trauma,“ odůvodňoval svůj pondělní výrok. „Rozmístění vojsk ale není na pořadu dne,“ uzavřel Stropnický svojí obhajobu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …