Kurzarbeit je opatřením na podporu udržení zaměstnanosti v období hospodářských potíží. V německém modelu podniky při nedostatku zakázek nechávají své zaměstnance zčásti nebo úplně po nějaký čas doma za nižší mzdu a na tu jim přispívá stát. Nemusí tak momentálně nepotřebné zaměstnance propouštět. Česká varianta kurzarbeitu se od německého modelu liší v tom, že stát doplacení mzdy podmiňuje tím, že zaměstnanci se musí účastnit vzdělávacích kurzů. Jak připomněl Týden.cz, kurzarbeit v Česku měl pomoci z krize, zachránit desetitisíce pracovních míst. Po roce a čtvrt fungování však jeho výsledky nejsou příliš slavné.
Celkový rozpočet projektu byl stanovený na 400 milionů korun, avšak do konce loňského roku prý byly uzavřeny dohody se 41 zaměstnavateli ve výši pouhých 26,78 milionu korun. Vyplaceno z nich bylo 14,85 milionu. Ministerstvo práce prý proto hodlá převést většinu těchto peněz do programu na podporu zaměstnávání absolventů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr