Méně peněz migrantům, lepší vztahy s Ruskem, chce nová vláda Rakouska. A už jedou protesty, hned devět

18.12.2017 10:20

V Rakousku dnes bude oficiálně uvedena do úřadu nová koaliční vláda, ve které zasedají lidovci a Svobodní. Vedle mnoha slov chvály se však proti konzervativní vládě zvedá vlna odporu. Ve Vídni se dnes koná devět demonstrací.

Méně peněz migrantům, lepší vztahy s Ruskem, chce nová vláda Rakouska. A už jedou protesty, hned devět
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz
reklama

Šéf lidovců Sebastian Kurz se dnes stane nejmladším kancléřem v historii země a zároveň nejmladším předsedou vlády v současném světě. Z pozice vicekancléře bude jednatřicetiletému bývalému ministru zahraničí „krýt záda“ šéf Svobodných Heinz-Christian Strache. Prezident země Alexander Van der Bellen požadoval, aby byla vláda „proevropská“. Kurz se Strachem však význam tohoto slova vnímají odlišně.

Na rozdíl od bývalého šéfa Zelených a příznivce komunismu van der Bellena se stavějí Kurz i Strache k Evropské unii kriticky. Zejména pokud se jedná o přistěhovaleckou politiku a snahu Bruselu omezovat vliv národních států. Přesto však ve vládním programu chybí referendum o EU, které po vzoru Britů požadovali Svobodní. Místo vystoupení hodlá vláda země, která bude předsedat EU ve druhé polovině roku 2018, prosazovat „návrat ke kořenům“.

Lidovci a Svobodní rovněž avizovali, že chtějí přispět ke zlepšení vztahů Západu s Ruskem a velké plány mají také v oblasti imigrační politiky. Ve svém programu vyzývají k zastavení ilegální migrace a k urychlení azylového procesu, který by umožňoval rychleji a účinněji deportovat neúspěšné žadatele. Přistěhovalcům, kteří budou odmítat integraci, potom hrozí sankce. Migranti mohou také očekávat snížení příspěvků.

Měsíčně tak obdrží žadatel o azyl 365 eur a k tomu bonus určený na integraci ve výši 155 eur. Nová vláda však myslí na daňové poplatníky i v oblasti, která se přímo týká daní. Jedním z hlavních cílů je omezení byrokracie a snaha o celkové zeštíhlení státu. Vládní program potěší také rodiny, které nově získají daňový bonus ve výši 1500 eur na jedno dítě. Oba šéfové svých stran se shodují na klíčovém postavení rodiny ve státě.

Zatímco konzervativně orientovaní voliči v Rakousku si nemohou novou vládu vynachválit, levice zuří a nenechává na vládě jednu nit suchou. Právě dnes se chystá dle deníku Der Standard ve Vídni hned devět demonstrací, za kterými stojí různá levicová uskupení. V hlavním městě jsou připraveny zasáhnout stovky policistů a úřady se obávají násilností a chaosu. Kurz a Strache nicméně v rozhovoru pro deník Kronen Zeitung tvrdí, že odpor očekávají a jsou na něj připraveni.

„Dříve nebo později se v zemi změní mnoho věcí. Je zřejmé, že můžeme očekávat spoustu nesouhlasných reakcí. Protesty proti vládnímu programu jsou však samozřejmě naprosto legitimní. My ale prostě děláme to, co považujeme za správné,“ uvedl Kurz, který připustil, že k dosažení shody na vládním programu vedla velmi tvrdá jednání. Po dvou měsících se ale, na rozdíl třeba od sousedního Německa, lidovci se Svobodnými shodli a Rakousko tak má jako jedna z mála evropských zemí konzervativní vládu.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…