Méně peněz na telefon a internet. Jsi nemocný? Máš nemocenskou. Návrhy Pirátů pro členy Sněmovny

30.11.2017 9:02

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek chystá návrh, který má výrazně omezit zúčtovatelné i paušální náhrady. Zavedl by také například pro poslance i senátory nemocenskou. Kromě hnutí ANO však jiní poslanci z jeho nápadu příliš nadšeni nejsou.

Méně peněz na telefon a internet. Jsi nemocný? Máš nemocenskou. Návrhy Pirátů pro členy Sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Piráti po tiskové konferenci ve sněmovně
reklama

„Uvažuji o tom, že bychom předložili návrh zákona, který se podívá na poslanecké náhrady, které jsou neadekvátní. Také si myslím, že poslanci by měli dostávat odměnu jen v návaznosti na dobu, kdy jsou v práci nebo kdy jsou řádně omluveni,“ řekl Michálek.

Dále dodal, že pokud jsou poslanci nemocní, měli by brát nemocenskou. „Neměli by mít lepší podmínky než ostatní občané České republiky, kteří chodí do práce,“ zdůraznil Michálek.

Podobnou situaci před nedávnem řešil i předseda Senátu Milan Štěch. Server Novinky.cz informoval, že se obracel na dlouho nemocného senátora Františka Čubu (SPO) s žádostí, aby nastoupil na nemocenskou. Jenomže Čuba se nakonec rozhodl, že se platu vzdá ve prospěch Nadace Synot.

V Parlamentu to funguje tak, že svou absenci stačí písemně sdělit. Nikdo nezkoumá, zda je oprávněná, nebo není. Z toho důvodu byl v roce 2015 poněkud překvapivý případ tří poslanců z ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, kteří dobrovolně čerpali nemocenskou.

Michálek chce svůj návrh představit ještě do Vánoc a kromě toho chce také řešit i kumulaci funkcí. „Nemělo by to být tak, že někteří poslanci a senátoři nechodí do práce a v čase, kdy nepřijdou do Sněmovny nebo Senátu, si vydělají peníze mimo a tímto způsobem to kumulují,“ rozhořčuje se Michálek, který nesouhlasí ani s tím, aby poslanci a senátoři pobírali peníze za jinou státem placenou funkci, jako je například radní, náměstek nebo hejtman.

Nepřiměřeně vysoká je podle šéfa pirátského klubu Michálka náhrada za telefon a internet, která dosahuje až pěti tisíc korun měsíčně. Poslanci útratu za datové a mobilní služby vykázují a podle spotřeby jim je následně proplacena.

„Ministerstva si dojednají paušály na neomezené volání za stopadesát korun měsíčně, tak to snad může mít i každý poslanec nebo asistent poslance,“ řekl Michálek s tím, že takto to není úsporné. Víc financí by prý dal pouze zákonodárcům, kteří by z titulu své funkce nebo kvůli účasti v zahraniční delegaci byli v čilém styku s cizinou.

Piráti také navrhují, že snížit by se mohly i paušální náhrady za dopravu. Ty jsou od 26 300 do 39 500 korun v návaznosti na vzdálenost, kterou musí poslanec ze svého trvalého bydliště urazit do Sněmovny, kilometry však poslanci prokazovat opět nemusejí.

„Ať to dají na stůl a my se k tomu postavíme čelem,“ vybídl Piráty šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Výhrady k napadům Pirátů ale má nový šéf ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). „Jestli si opravdu Piráti myslí, že hlavním problémem země, v situaci nástupu Babišova ANO do vlády s podporou SPD a komunistů, jsou poslanecké náhrady, tak ať si s tím hrají,“ poznamenal.

Stejně se na věc dívá i Jan Farský (STAN). „Nevím, jestli je to to zásadní pro ČR, co je potřeba řešit. Ale jestli to Piráti vyhodnotili tak, že je to nejdůležitější, co přinesou, tak o tom budu s chutí debatovat,“ řekl s tím, že poslanec je volená funkce, to není standardní pracovní poměr. Pro poslance nefunguje ani standardní pracovní doba nebo nemocenská.

Další velká diskuse by se měla strhnout při volbě místopředsedů ve výborech. Podle představ hnutí ANO by ve výborech mělo být v sedmnácti výborech devadesát místopředsedů. Jenže to se Pirátům nelíbí a navrhnou srazit jejich počet o třetinu.

Piráti tím prý chtějí ušetřit přes pětadvacet milionů na příplatcích za funkce. Piráti se také vyjádřili, že ve výborech do dvaceti členů postačí tři místopředsedové, jen u větších by měli být čtyři. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

10:57 To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

Obermaierová, Panenka, Bílá, Trávníček, Čtvrtníček, Ledecký i další. Seznam herců, umělců a jiných c…