Merkelová, Schulz a AfD: Nový průzkum poměrů v Německu

30.04.2017 22:01

Německá kancléřka Angela Merkelová může dál přemýšlet o tom, jaké to bude sloužit jako nejdéle vládnoucí kancléřka v moderních dějinách sjednoceného Německa. Průzkum institutu Emnid pro německý deník Bild am Sonntag ukázal, že CDU/CSU současné kancléřky setrvává na 36 procentech podpory voličů. Německá sociální demokracie ovšem totéž řící nemůže, pod vedením Martina Schulze spadla SPD na 29 procent.

Merkelová, Schulz a AfD: Nový průzkum poměrů v Německu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Schulz, Merkelová

Německý deník Bild am Sonntag hlásí, že kouzlo někdejšího šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze zřejmě vyprchává. Zatímco se před několika týdny zdálo, že tento muž polil německou sociální demokracii živou vodou a SPD v průzkumech posilovala, teď už zase ztrácí a to hned sedm procentních bodů na vedoucí CDU/CSU německé kancléřky Angely Merkelové. Parlamentní volby u našich západních sousedů proběhnou až 24. září, takže Schulz má ještě relativně dost času na to, aby zabojoval a výsledek zvrátil, ale Merkelová dokazuje, že rozhodně není slabou političkou a není radno ji předčasně odepisovat.

Agentura Reuters, která text německého deníku převzala, poznamenává, že donedávna uvažovaná koalice sociálních demokratů, Zelených a postkomunistické Levice by získala 45 procent hlasů voličů a nezískala by většinu křesel v dolní komoře německého parlamentu – Bundestagu. Sociální demokracie by aktuálně dosáhla na 29 procent hlasů voličů, Zelení 7 procent a postkomunistická Levice 9 procent hlasů.

Celý článek v angličtině naleznete zde

Většinu v parlamentu by nezískala ani uvažovaná pravicová koalice CDU/CSU s liberály (FDP), kteří po minulých volbách z dolní komory parlamentu vypadli, ale nyní mají naději, že se do nejvyšších pater německé politiky znovu vrátí s 6 procenty hlasů.

Jazýčkem na vahách by se tak mohla stát protiuprchlická a protiunijní Alternativa pro Německo (AfD), které chce v tuto chvíli odevzdat hlas 9 procent voličů. Všechny ostatní strany pomýšlející na působení v parlamentu však předem ohlásily, že s AfD nebudou spolupracovat. Pokud by se v následujících pěti měsících situace významně neproměnila, je možné, že Německo opět povede velká koalice v čele s křesťanskými demokraty Angely Merkelové a za účasti jejich stávajících partnerů, sociálních demokratů Martina Schulze. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

16:00 „Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

Lékař a olympionik Lukáš Pollert se v rozhovoru pro RadioUniversum.cz vyjádřil ke covidu-19. Podle j…