Merkelová dostala tvrdě naloženo od „hubatého“ novináře. To si za rámeček rozhodně nedá

13.06.2016 11:10

Známý britský komentátor Douglas Murray na webu amerického think-tanku Gatestone Institute tvrdě kritizuje německou kancléřku Angelu Merkelovu za její snahy cenzurovat ve spolupráci s Markem Zuckerbergem Facebook. Lidé by podle jeho názoru měli povstat na obranu svobody projevu.

Merkelová dostala tvrdě naloženo od „hubatého“ novináře. To si za rámeček rozhodně nedá
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

Anketa

Doporučujete Andreji Babišovi, aby s hnutím ANO odešel z vlády?

76%
24%
hlasovalo: 4654 lidí

„Místo posílení vnějších hranic EU a nastolení funkčního systému prověřování azylantů se Merkelová schází se zakladatelem Facebooku Zuckerbergem a žádá jej, aby jí pomohl omezit svobodu slova Evropanů. Loni v září se jej dokonce ptala, co by se dalo dělat proti kritikům její migrační politiky. Doslova se jej tázala, jestli na tom pracuje. Odpověď Zuckerberga byla kladná,“ podivuje se Murray s tím, že jejich společná setkávání rozhodně nebyla bezúčelná.

„V lednu jsme se dozvěděli, že Facebook podpořil miliony eur neziskové organizace v boji proti údajnému rasismu a xenofobii. Zuckerberg také přislíbil odstraňovat projevy rasismu a xenofobie z Facebooku,“ píše Murray a dodává, že Facebook přitom nedokáže důvěryhodně definovat, co vlastně znamenají rasistické a xenofobní komentáře v praxi. „Každá společnost se staví k ochraně hranic a dalším problémům jinak. Neexistuje žádný univerzální zákon platný pro všechny.“

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

„Abychom mohli prosazovat zakazování jistých symbolů, ideologií či pouhých komentářů, museli bychom důkladně poznat historii a fungování společnosti v jednotlivých evropských státech. Například zákaz uctívání Stalina, Castra nebo Che Guevary se může zdát rozumný v zemích, které v období komunismu značně trpěly. Naopak v jiných zemích, například ve Spojených státech, kde spousta lidí považuje Castra za ikonu svobody a nosí trička s Che Guevarou, by byl vnímán jako omezování svobodných názorů.“

Z tohoto pohledu je tedy podle Murraye nesmyslné, aby se snažil Facebook prosazovat jednostranný názor na to, co je podněcování k nenávisti. „Od samého začátku je tato snaha politicky předpojatá. Před čtrnácti dny navíc EU zveřejnila ve spolupráci s Facebookem, Twitterem či YouTube nový kodex chování, který má napomoci v boji proti šíření nenávisti. Nikým nevolené vládě EU jde o kriminalizaci jejích kritiků. Chová se tak fakticky stejně jako kterákoli jiná autokratická vláda v zemích třetího světa.“

Jak Murray upozorňuje, mezi první oběti nového kodexu EU lze zařadit švédskou publicistku Ingrid Carlqvist, jejíž facebookový profil byl na několik hodin odstaven. A to jen kvůli její reportáži upozorňující na problémy s integrací muslimů ve švédské společnosti. „Přitom je zřejmé, že Švédsko se svým osobitým sociálním modelem nemůže přijímat tak obrovské počty lidí bez značného dopadu na jeho finance. Švédsko je bez přehánění pod značným a neustále rostoucím tlakem,“ soudí Murray.

„Lidé si to začínají uvědomovat, ale Evropská unie ani švédská vláda nechtějí naslouchat svým kritikům. Chtějí radši řešení problému oddalovat, jak jen to bude možné. Místo přijetí řešení se rozhodli proti kritickým názorům bojovat silou. V takové situaci mají svobodomyslní lidé nejenom právo, ale přímo povinnost na tyto skutečnosti otevřeně poukazovat. Pouze země s autokratickým zřízením se snaží umlčovat to, co nechtějí vládnoucí elity slyšet. Lidé musí již dnes odhodlaně bojovat za právo svobody projevu. Celá naše budoucnost na tom závisí,“ míní Murray. 

Murray je známý svými nekompromisními výroky na adresu Evropské unie, kancléřky Merkelové, multikulturalismu a politické korektnosti. Aktuálně se na svém Twitteru vyjádřil také k masakru v americkém gay klubu, při kterém zahynulo více než pět desítek jeho návštěvníků a stejný počet byl zraněn. „Vůdci muslimského světa nemlčí proto, že by snad nesouhlasili s naším vyvražďováním. Jim pouze vadí to načasování,“ napsal Murray ve svém tweetu, který sdílelo přes 1000 lidí a dalších téměř 2000 jej označilo jako „To se mi líbí“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…