Merkelová k takovémuto kruciálnímu problému největší banky mlčí. K průšvihu v Německu promluvil český expremiér

01.10.2016 7:32

Německá kancléřka Angela Merkelová se tváří, že nechce vnímat problémy největší německé a evropské banky – Deutsche Bank. Problém Deutsche Bank se však stává den ze dne větším a větším problémem německé a také evropské ekonomiky. A hrozí – po případném pádu banky – přerůst následně v krizi celého evropského bankovního sektoru. To by negativně ovlivnilo křehké oživení evropské ekonomiky, varuje bývalý premiér Jiří Paroubek.

Merkelová k takovémuto kruciálnímu problému největší banky mlčí. K průšvihu v Německu promluvil český expremiér
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Před rokem Angela Merkelová projevila velké pochopení pro problémy německých kapitánů průmyslu. Toto pochopení jí však v tuto chvíli chybí. Největší německá banka Deutsche Bank – spjatá nekonečnými vazbami s tisíci a tisíci německými podniky a to nejen těmi největšími, ale také s malými a středními podnikateli, tedy se středním podnikatelským stavem –, má vážné existenční problémy. Ty se naplno projevily poté, co její filiálka v USA obdržela od amerických úřadů likvidační pokutu ve výši cca 12,5 miliardy eur, tedy 338 miliard korun. Za to, že údajně v období mezi lety 2006–2007 poskytovala svým klientům zavádějící informace o kvalitě hypotečních cenných papírů.

Z pohledu Paroubka mají americké banky americkou administrativu jako velmi povolný nástroj pro likvidaci svých nevítaných konkurentů. "Je to pro Deutsche Bank zjevně pokyn, aby zmizela z amerického trhu. Je zarážející, že kancléřka Merkelová k takovémuto kruciálnímu problému největší německé banky mlčí. Celá německá vláda jakoby oněměla. Zda jsou to obavy z největšího německého spojence či prostě jen neschopnost nebo oboje, není jasné...," dodává expremiér.

Akcie Deutsche Bank za poslední rok poklesly z úrovně kolem 26 eur za akcii na dnešních něco přes 10,13 eur za akcii.

"Samozřejmě, že německá vláda je v delikátní situaci. Slíbit v tuto chvíli opatření na záchranu největší německé banky se jí nechce, ale s přibývajícími dny se situace Deutsche Bank stane nanejvýš kritickou. Lidé vybírají úspory, podniky převádějí své peníze do jiných bankovních ústavů a je samozřejmé, že se Deutsche Bank při takovéto ztrátě likvidity může rychle dostat do kolapsu. Deutsche Bank je obří bankou a je jakýmisi plícemi německého hospodářství, které je nejvýznamnější národní ekonomikou EU a čtvrtou největší ekonomikou světa," uvádí k německému problému Paroubek.

Evropský bankovní systém se tedy podle něho otřásá. "Není ještě v kritické situaci a teď je ze strany vlád a ECB nejvhodnější chvíle zasáhnout, protože pokud dojde, nedej bože, k pádu Deutsche Bank a k vážným problémům evropského bankovního systému jako celku, ovlivní to velmi nepříznivým způsobem celou evropskou ekonomiku," varuje závěrem Jiří Paroubek.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se vysmál Milionu chvilek. A vyprášil ministra ČSSD

21:26 Babiš se vysmál Milionu chvilek. A vyprášil ministra ČSSD

Jako každou neděli se i dnes premiér Andrej Babiš přihlásil se svým facebookovým hlášením „Čau lidi“…