Merkelová mluvila s novináři při příjezdu na summit: Nejdůležitější je důvěra a tu jsme ztratili

12.07.2015 18:49

Poté, co se ministři financí eurozóny dohodli na tom, že musí Tsipras změnit daňový a důchodový systém a že musí posílit nezávislost statistického úřadu, začali krizi zadlužené země řešit i další lídři eurozóny.

Merkelová mluvila s novináři při příjezdu na summit: Nejdůležitější je důvěra a tu jsme ztratili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Řecký premiér Alexis Tsipras, francouzský prezident Hollande i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker zdůraznili nutnost dohody. Kurz o 180 stupňů ale ukázala ve svém projevu německá kancléřka Angela Merkelová, podle které je totiž důvěra mezi jednacími stranami ztracena.

„Ztratili jsme to nejdůležitější – důvěru. Nebude tu žádná dohoda za každou cenu,“ sdělila podle informací serveru iDnes.cz německá kancléřka novinářům bezprostředně po příjezdu na odpolední bruselský summit hlav států a vlád eurozóny.

Merkelová na summitu nezastupuje pouze nejlidnatější zemi Evropské unie, ale i největšího řeckého věřitele. Řecko totiž dluží Německu v součtu šestapadesát miliard eur.

Jsou ale i podpůrné reakce

Našli se stále tací, kteří Řecku šanci dávají. Tak například lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn v komentáři pro Sueddeutsche Zeitung žádá Němce, aby zvážili řecké návrhy, a předešli tak odchodu země z eurozóny. Bylo by fatální pro reputaci Německa, kdyby Berlín nezvážil šance, které nejnovější řecký návrh přináší,“ napsal Asselborn. Podobný názor ostatně zastávají Francie a Itálie. „Musí být dosaženo dohody. Itálie nechce, aby Řecko opustilo euro, a Německu říkám, už to stačilo,“ sdělil italský premiér Matteo Renzi římskému deníku Il Messaggero.

Také ruský ministr energetiky Alexander Novak dnes prohlásil, že chce Rusko pomoci ekonomické obnově Řecka, a to navázáním spolupráce v energetické oblasti. Rusko podle něj zvažuje možnost organizace přímých dodávek energetických komodit ropy a zemního plynu do Řecka. Řekové nyní dostávají plyn potrubím přes Ukrajinu a balkánské země a ropu loděmi po Černém moři z Novorossijska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mohl to udělat Havel, ale neudělal. Potom už nežili! Hannig školil novináře z dějin a řekl, proč bude Michal David oceněn

16:45 Mohl to udělat Havel, ale neudělal. Potom už nežili! Hannig školil novináře z dějin a řekl, proč bude Michal David oceněn

V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus proti sobě zasedli reportér Seznam Zpráv Václav Dolejší a…