Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

23.02.2018 9:45

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně bouřlivé, včera naznačila svým projevem Angela Merkelová.

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel
Foto: bundeskanzlerin.de
Popisek: Angela Merkelová, německá kancléřka

Evropská unie bude po odchodu Velké Británii čelit finančním problémům, protože Britové byli čistým „přispěvovatelem“ a v důsledku Brexitu vznikne v rozpočtu EU „díra“ ve výši dvanácti až čtrnácti miliard eur. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger se již nechal slyšet, že by měly členské státy zvýšit svůj příspěvek do rozpočtu. Německá kancléřka Angela Merkelová včera přišla s osobitým návrhem, jak ušetřit peníze.

Ve svém vystoupení v Bundestagu včera Merkelová avizovala, že by mělo být nové přerozdělování finančních příspěvků jednotlivým státům Evropské unie podmíněno splněním určitých závazků. Konkrétně jmenovala přijetí uprchlíků, kterému se zejména Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika stále brání. Merkelová ovšem není zdaleka prvním politikem, který hovoří o tom, že by příjemci dotací měli na oplátku poskytnout „protislužbu“.

V minulých měsících v tomto směru hovořili také někteří vysocí úředníci z Bruselu. Komisař Oettinger v rozhovoru pro deník Süddeutsche Zeitung vyzval Polsko a Maďarsko, aby „respektovaly základní hodnoty EU“ a naznačil, že v opačném případě přijdou na řadu škrty. „Pokud budou obě země pokračovat dál ve stejném kurzu, mohou očekávat finanční škrty,“ vzkázal do Varšavy a Budapešti německý komisař.

Političtí představitelé z východoevropských států již v minulosti odmítli spojovat přerozdělování uprchlíků s dotacemi z EU a po včerejším komentáři Merkelové se již ozvalo Polsko. „Chtěl bych vzkázat tomu, kdo plánuje podobné kroky, že dělá velkou chybu. Varšava udělá vše proto, abychom se vyhnuli velkému politickému konfliktu. Zároveň však očekáváme, že naši partneři budou brát ohled na naše postoje,“ uvedl ministr pro evropské záležitosti Konrad Szymanski pro Die Welt.

Polský ministr také znovu zopakoval, že jeho země nebude za žádných okolností přijímat uprchlíky za základně kvót stanovených Evropskou komisí. „Pokud snad něco takového mělo být vynuceno většinovým hlasováním, může to vést k závažné politické krizi, která bude mít dalekosáhlé důsledky. Varšava nebude akceptovat žádné omezování svých pravomocí v oblasti kontroly vnějších hranic a přistěhovalecké politiky.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je bůh xenofob? Expert na islám nepotěší neomarxisty ani Sorose

21:21 Je bůh xenofob? Expert na islám nepotěší neomarxisty ani Sorose

Publicista a exmuslim Lukáš Lhoťan se na serveru Reflex.cz rozepsal o tom, zda je židovsko-křesťansk…