Merkelová vyloučila vojenskou akci na Ukrajině. Podporuje sankce proti Rusku

23.09.2014 13:49

Evropská unie vylučuje možnost vojenského zapojení do konfliktu na Ukrajině. V úterý to na Dni německého průmyslu v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní je ale nutné zachovat evropské sankce proti Rusku a vyvinout tlak na to, aby Moskva přestala narušovat územní celistvost Ukrajiny.

Merkelová vyloučila vojenskou akci na Ukrajině. Podporuje sankce proti Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

„Sankce nejsou samoúčelné. Byly a jsou přijímány teprve v okamžiku, kdy jsou nevyhnutelné. Vylučujeme možnost vojenského konfliktu, na druhé straně ale je třeba dát jasně najevo, že nepřistoupíme na porušování určitých principů," řekla Merkelová.

„Děkuji vám, že stále dáváte najevo, že bezpečné a spolehlivé rámcové podmínky jsou pro hospodářství zásadní, a proto jste ochotni nést bolestivé následky sankcí," uvedla k zástupcům největších německých průmyslových podniků.

Pokud přestane platit princip územní celistvosti, je ohroženo mírové soužití v Evropě

„Není to bezvýznamný konflikt, má zásadní význam. Protože pokud přestane v Evropě platit územní celistvost jako nedotknutelný a nezpochybnitelný princip, pak je ohroženo i mírové soužití v Evropě," řekla kancléřka o ukrajinském konfliktu. Zdůraznila, že stabilita a mír jsou také zásadní podmínky pro hospodářský rozvoj evropských zemí.

„Ukrajina má jako každý suverénní stát právo sama si rozhodnout o svém mezinárodním směřování," uvedla dále Merkelová. Německo, které plnou suverenitu získalo až před 24 lety po svém sjednocení, podle kancléřky díky své historické zkušenosti ví, nakolik je suverenita důležitá, a je odhodláno pomáhat ostatním zemím jejich suverenitu bránit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vfe, čtkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…