Mešity v Německu rostou jako houby po deštil. A křesťané? Čeká je prý neslavný konec

19.09.2017 10:55

Italský publicista Giulio Meotti mapuje prudký nárůst mešit v Německu a zmiňuje také výrazný pokles křesťanů. Za dvacet let se v Německu stanou křesťané menšinou.

Mešity v Německu rostou jako houby po deštil. A křesťané? Čeká je prý neslavný konec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mešita byla postavena v letech 1975 až 1979 architektem Richardem Lugnerem na zakázku saúdskoarabského krále Fajsala bin Abd al-Azíz.

„Dokázali byste si představit, že by Německo nabídlo Iráku, Sýrii nebo Egyptu, že na jejich území postaví 200 nových kostelů? Samozřejmě, že je něco takového nereálné, protože na Blízkém východě byli křesťaně v podstatě rozprášeni,“ píše Meotti s tím že konkrétně v Německu se podle deníku Welt stanou křesťané za dvacet let menšinou. Už nyní ale v Německu dochází k výraznému poklesu počtu křesťanských věřících.

„Jak píše redaktor Jan Fleischhauer z magazínu Der Spiegel, za poslední rok přišla německá katolická církev o více než 160 000 věřících a musela uzavřít 537 farností. Od roku 1996 byla uzavřena čtvrtina katolických komunit. Aktuálně je v německé populaci asi 60 % křesťanů. Početně to vychází na 24 milionů katolíků a 23 milionů protestantů. Také protestanté se vytrácejí, a jak uvádí deník Der Zeit, německá protestanská víra přišla jenom za rok 2016 o 340 000 ‚duší‘.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Meotti rovněž zmiňuje knihu historika Waltera Laqueura, který „přepočítal“ počet mešit v Německu od roku 1980 do současnosti. „Ve své knize Poslední dny Evropy uvádí, že zatímco v roce 1980 mělo Německo asi 700 malých mešit, dnes je to více než 2500 a některé z nich jsou navíc značně rozlehlé a pojmou stovky věřících. Horečnatá výstavba mešit po celém Německu je nejpádnějším důkazem o rozšiřování islámu na úkor křesťanství.“

Před dvěma měsíci Turecko-islámská unie pro náboženské záležitosti (DITIB) otevřela novou mešitu v Kolíně nad Rýnem, která má kapacitu 1200 osob a největší minaret v Evropě. „Je paradoxní, že architektem se stal Pavel Böhm, jehož otec i dědeček byli ve své generaci nejobdivovanější architekti, kteří se podíleli na výstavbě kostelů. Nicméně jeho nikdo nepožádal, aby vyprojektoval katedrálu. ‚Zbyla‘ na něj jen mešita.“

Značná část mešit v Německu je ovládaná Tureckem. „Když se dostal prezident Turecka Recep Erdogan k moci, zavázal se, že bude podporovat výstavbu nových mešit po celé Evropě. Aktuálně jich Turecko přes různé organizace ovládá asi 900, tedy více než třetinu. Vliv Turecka je takový, že si jeho zástupci dovolí označit ‚liberální mešitu‘ v Berlíně za neslučitelnou s islámem. To je také důvod, proč se podle jednoho z průzkumů 57 % Němců obává vzestupu islámu ve své zemi,“ uzavírá Meotti.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníky

20:13 Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníky

REPORTÁŽ „Času moc nemáme. Změny, které probíhají, jsou strašně rychlé. Když ještě pár let bude pokr…