Mezinárodní ostuda. Ale ne naší země, ale Babiše. Jiří Pospíšil v rozhlase vyprávěl, co se na šéfa ANO v Bruselu chystá

30.05.2017 18:12

Karolína Koubová v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu přivítala europoslance zvoleného za TOP 09 Jiřího Pospíšila. Evropský parlament právě dnes začne probírat střet zájmů Andreje Babiše a podle Pospíšila je to ostuda, ovšem nikoli ostuda České republiky, ale ostuda samotného Babiše, který se nebojí říkat cosi o „kýblech sr*ček“ lidem, kteří ho kritizují.

Mezinárodní ostuda. Ale ne naší země, ale Babiše. Jiří Pospíšil v rozhlase vyprávěl, co se na šéfa ANO v Bruselu chystá
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

„Kauza pana Babiše, jeho obrovský střet zájmů už přerůstá Českou republiku,“ oznámil hned na úvod Pospíšil.

Na jednání dorazí zvláštní hosté. „Bude tam pan Tabery, pan Čermák, pan Smoljak a tak dále a tito pánové jednání otevřou,“ prozradil Pospíšil. Je to prý tak trochu atypické zasedání, protože nebývá zvykem, aby se jednalo takto za přítomnosti odborné veřejnosti. „Se mnou třeba dnes do Bruselu přicestovala Hana Marvanová, která se tématu zneužití médií věnuje,“ prozradil politik.

Zalitoval, že k jednání nebyl přizván také nějaký zástupce médií, která dnes spadají pod Babišův svěřenecký fond. „Já si myslím, že tady měl některý z těch novinářů vystoupit,“ konstatoval Pospíšil. Teď je na europoslancích zvolených za hnutí ANO, aby Babiš hájili. Pavel Telička zvolený za hnutí ANO je dnes místopředsedou Evropského parlamentu, což je poměrně významná funkce, takže se Babišovi může dostat zásadní podpory.  

Europoslanci jako paní Ingeborg Grässleová upozorňují na to, že v Evropě není úplně normální, aby byl jeden člověk současně velkým podnikatelem, který bral evropské dotace, kromě toho vlastníkem médií a donedávna také vicepremiérem české vlády.

„Sám jsem měl určité pochyby o tomto bodu, protože jsem si říkal, že Babiš bude moct využít tohoto projednávání v Evropském parlamentu a bude v kampani říkat: Podívejte se, už nejsem jen otloukánkem Sobotky a Kalouska, už je proti mně i Evropský parlament... Pro určité občany může být Andrej Babiš Kalousek, ale já doufám, že si většina lidí uvědomí, že Babiš má takový střet zájmů, že ho dnes nemá žádný jiný politik v EU,“ konstatoval Pospíšil.

Poslední kapkou pro samotného Pospíšila byly nahrávky Andreje Babiše s někdejším novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Pospíšil však také znovu zopakoval, že on sám pro zařazení bodu na jednání europarlamentu nebyl. Projednávání prosazovali němečtí europoslanci, neboť jejich země přispívá na dotace EU ve velkém a nelíbí se jim ani trochu, jak to Babiš vede.

Na Babišův střet zájmů poukazuje již zmíněná europoslankyně Grässleová, které Babiš na oplátku vzkázal, aby na něj nelila „kýble sraček“. Tato ostrá slova pronesl před televizními kamerami v přímém přenosu a nelze tvrdit, že by jeho výrok někdo upravil.

Projednávání tohoto bodu určitě nevrhne na Česko právě pozitivní světlo, ale Pospíšil zdůraznil, že jde o ostudu především pro samotného Babiše. „Bude to ostuda pro Českou republiku, ale není to ostuda nás jako europoslanců za Evropskou lidovou stranu, je to ostuda Andreje Babiše,“ zdůrazňoval.

V tom se Česká republika liší např. od Polska nebo Maďarska, kde EU kritizuje kroky vlád těchto zemí, nikoli jednotlivce. Pospíšil je připraven kolegům také říci, že v Česku rozhodně existují nezávislá média, jen to podle nahrávek z poslední doby nejsou média Andreje Babiše. „Já budu hájit zájmy České republiky, ale nikoli zájmy Andreje Babiše,“ zdůraznil Pospíšil na závěr.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

8:41 Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

MONITORING V pořadu Aby bylo jasno moderátorky Jany Bobošíkové byl hostem politický analytik Erik Be…