Mezinárodní soud dnes rozhodl spor o ostrovy proti Číně. A víte, co Peking obratem do Haagu vzkázal?

12.07.2016 16:55

Mezinárodní soudní tribunál v Haagu dnes rozhodl o tom, že Filipíny mají oficiální nárok na Spratlyovy ostrovy v Jihočínském moři. Čína však s rozhodnutím nesouhlasí, považuje ho za pouhý cár papíru a svoje nároky dokazuje dvěma tisíci let historie. Informuje The Global Times.

Mezinárodní soud dnes rozhodl spor o ostrovy proti Číně. A víte, co Peking obratem do Haagu vzkázal?
Foto: Tomáš Maštalíř
Popisek: Postřehy z Číny

Rozhodnutí Mezinárodního tribunálu v Haagu Čína neuznává. Filipíny si arbitráž objednaly zcela nezávisle na Číně, a proto navíc ani není její výsledek pro Čínu jakkoliv závazný, alespoň podle ekonoma Čao Jung-šenga.

„Čína se nemusí starat o výsledek arbitráže, který není právně zavazující, jelikož arbitráž vyžaduje, aby se všechny strany sporu shodly na tom, že k ní předmět sporu pošlou a budou se řídit jejím rozhodnutím,“ uvádí Global Times. „Rozhodnutí je tak prakticky jen vtip,“ podotkl Jung-šeng.

Země se ve svém oficiálním stanovisku vyjádřila, že má na ostrovy nezpochybnitelný nárok již posledních několik tisíc let, jak vyplývá z historických údajů. „Čína byla první, kdo objevil, pojmenoval, prozkoumal a využil Nan-chaj Ču-tao (ostrovy v Jihočínském moři) a přilehlé vody,“ a také první, kdo je pojal jako část svého území a také s nimi tak nakládal.

Po konci druhé světové války Čína získala zpět nadvládu nad ostrovy, které v té době, během své agrese vůči Číně, nelegálně okupovalo Japonsko,“ píše Global Times. Podle čínského výkladu mezinárodního práva pak ostrovy v Jihočínském moři náleží pod územní svrchovanost Číny.

Ta navíc ostrovy brání před „invazí a nelegální okupací ze strany konkrétních států“, kterým mimo jiné brání v jejich snaze překazit Číně dosahovat vlastních zájmů. „Čína je připravena pokusit se se zeměmi, které jsou v situaci zainteresované, dosáhnout praktické dohody, včetně společného rozvoje v odpovídajících námořních oblastech, ve snaze přinést oboustranně výhodné výsledky a udržet společně mír a stabilitu v Jihočínském moři.“

„Čína respektuje a dodržuje svobodu navigace a letového prostoru, kterou využívají všechny země v rámci mezinárodního práva v Jihočínském moři,“ zní další část oficiálního stanoviska čínské vlády.

Mezitím se však všichni účastníci sporu obávají přímé vojenské konfrontace, kterou však, zdá se, nikdo nevyloučil. Další zbrojení situaci rozhodně nijak nenapomáhá. Podle Global Times nyní všechno závisí na tom, jak budou Filipíny reagovat na čínské odmítnutí a jak moc budou Čínu provokovat Japonci a Američané.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…