Michael Romancov: Pozor na Putina. Je jako Arabové. Frustrovaný z toho, že svět není podle něj

07.05.2015 8:46

Nad snahami současného Ruska vrátit se do ztracené pozice světové velmoci se v dnešních Hospodářských novinách zamýšlí politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michael Romancov.

Michael Romancov: Pozor na Putina. Je jako Arabové. Frustrovaný z toho, že svět není podle něj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov
reklama

Přiznává, že hlavním architektem současného světa jsou Spojené státy. Jejich hospodářská síla mimo jiné umožnila vznik OSN, Světové banky či Světové obchodní organizace. „To vše jsou americké projekty, které Washington vytvořil a následně nabídl či vnutil zbytku světa,“ podotkl.

Podle něj jen Sovětský svaz, který za vítězství ve druhé světové válce „zaplatil především krví“, si část světa „zvládl urvat pro sebe“. Tak vzniklo bipolární uspořádání. Když bylo Rusko ve studené válce poraženo, neocitlo se v pozici vyvrhele jako Německo po prohrané druhé světové válce, ale v pozici jakéhosi „privilegovaného pohrobka“.

Určitou dobu se zdálo, že Moskva se dokáže adaptovat podobně jako Čína a Indie

Podle Romancova se po určitou dobu zdálo, že Moskva se na nové podmínky dokáže adaptovat podobně jako Čína a Indie. „A stane se svébytnou, avšak do globálně propojeného světa integrovanou mocností. Místo toho se však prezident Putin, pravděpodobně někdy na sklonku svého druhého funkčního období, rozhodl, že vrátí svět tam, kde už byl, tedy do stavu, kdy se o všem podstatném rozhodovalo jen na lince Moskva–Washington,“ tvrdí Romancov.

Připouští, že se obyčejným Rusům nežilo nikdy lépe než nyní. Ale ruské politické elity jsou frustrovány tím, že Rusko už není to, co býval SSSR. Podle Romancova je Putin reprezentantem revizionistické mocnosti, která se na základě 70 let starého krveprolití dožaduje návratu na velmocenské výsluní.

V závěru Romancov uvádí, že ruský vládce je mírou frustrace z toho, že se svět neřídí podle jeho vůle, podoben části elit arabského světa. Ale na rozdíl od radikálních kazatelů, kteří hlásají nenávist v mešitách západních měst, má Putin na své straně evropské komunisty a nově i pravicové radikály. „To je největší nebezpečí, jemuž Evropa od konce druhé světové války čelí, a 70. výročí je ideální příležitostí si to připomenout!“ uzavírá své zamyšlení Michael Romancov.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český  Senát

20:20 Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český Senát

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zm…