Michael Žantovský: Potrestat Primu

24.01.2018 11:20

I někteří fanoušci Jiřího Drahoše dávají najevo nespokojenost s jeho výkonem v první debatě s prezidentem Milošem Zemanem. Do akce proto během noci nastoupil komentariát týdeníku Respekt, aby svým čtenářům vysvětlil, že Jiří Drahoš debatu v žádném případě neprohrál.

Michael Žantovský: Potrestat Primu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Duel kandidátů na prezidenta Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v Hudebním divadle Karlín
reklama

Jako první ještě v nočních hodinách publikoval svůj text známý redaktor Jaroslav Spurný. Ten napsal, že prezident Zeman doplatil na ledabylou přípravu a jako největší pozitivum zmínil, že Drahoš „už ví, co si může dovolit“.

Spurný především čtenářům vysvětlil, že tato debata ještě nebyla ta hlavní. „Tahle debata připomínala ze všeho nejvíc tiskovku boxerů před skutečným zápasem. A ten pro oba kandidáty přijde zřejmě na obrazovce České televize,“ odkázal na čtvrteční duel, pro který si veřejnoprávní kanál vybral Jiří Drahoš.

Podobně, byť lapidárněji, mimochodem zlehčoval význam úterní debaty i jeden z nejaktivnějších Drahošových příznivců, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

 

 

Drahoš si podle Jaroslava Spurného v tomto předzápase především dokázal, že na prezidenta Zemana má. „Zpočátku Drahoš vypadal, že více zápasí s vlastní nejistotou než s lehce pokleslými pokusy současného prezidenta Miloše Zemana co nejrychleji jej ponížit,“ všiml si novinář. Postupně ale prý prezidentův vyzyvatel nabíral jistotu.

Sám Spurný připustil, že Drahoš se velmi „zamotal“ do tématu BIS a ruského vlivu na volby. V posledních dvaceti minutách to ale podle něj byl Drahoš, kdo ovládal pódium.

„Nepřesné prezidentovy citace ohledně výroků Jiřího Drahoše o imigrantech, kvótách, ledabylost prezidenta v pojmenovávání smluv, jednání a jeho chyby dostaly Jiřího Drahoše – trochu a někdy i víc – nad svého soupeře,“ popsal čtenářům Respektu závěr debaty.

KOMENTÁŘ JAROSLAVA SPURNÉHO

A vrcholem Drahošova umu byl podle něj závěr debaty. ParlamentníListy.cz sledovaly debatu přímo v sále a jeho průběh zaznamenaly takto:

„Prezident téma uzavřel doplněním odpovědi na Drahošův dotaz, co proti kvótám dělal, když popisoval své jednání s Angelou Merkelovou, a vše zakončil citací, co Merkelové řekl. Jednalo se o mnohokrát citovaný Zemanův výrok, že když si pozvete domů hosty, neposíláte je k sousedům na večeři.

Když prezident domluvil, začal se moderátor Karel Voříšek s diváky loučit. V tu chvíli začal Jiří Drahoš vehementně gestikulovat, že chce na Zemanova slova ještě reagovat. Moderátor mu vyhověl a Drahoš zvolal: „To nebylo jednání, to byl bonmot.“ Prezident Zeman chtěl na protikandidátovo zpochybnění jeho výkonu reagovat, ovšem v křiku Drahošových příznivců už se ke slovu nedostal.“

A takto vše probíhalo v interpretaci redaktora Respektu: „Na konci už byl takřka Drahoš suverénní, když utřel sebepochvalného Zemana ohledně výroku, kterým chtěl prezident prokázat, jak ‚jednal‘ s Angelou Merkel ohledně problému imigrantů. ‚To byl bonmot, ne jednání,‘ shodil Drahoš Miloše Zemana – a podařilo se mu v té větě ukázat politickou bezzubost současné hlavy státu.“ Pak Spurný ocenil moderátora, že Zemana nenechal zareagovat na poslední Drahošův výpad: „Nenahrával ani jednomu z kandidátů a umlčel úřadujícího prezidenta, který chtěl mít poslední slovo i poté, co debata skončila.“

Tabery: Drahoš neprohrál, ale předvedl úplně nový styl

V rannních novinách pak přispěchal s komentářem samotný šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Ten čtenářům vysvětlil, že Drahoš zřejmě splnil úkol, který si vytyčil a předvedl „jiný politický styl a lepší kondici“.

Miloš Zeman podle něj připomíná starého medvěda, který už nezvládne vyjít ven z jeskyně, ale když se nějaké zvíře dostane do dosahu jeho tlap, dokáže mu pořád zasadit tvrdou ránu.

CELÝ KOMENTÁŘ ERIKA TABERYHO

A pak pochválil Jiřího Drahoše: „Jiří Drahoš většinou odmítal zasadit tvrdší úder, ale dva se mu povedly. První: připomínka vystoupení Miloše Zemana, ve kterém před lety brutálně urážel inteligenci české společnosti. Druhý: zmínka, že Miloš Zeman v roli prezidenta neudělal nic konkrétního, aby prosadil českou pozici v Evropě. A to dokonce ani v tématu uprchlických kvót. Bonmot, který Zeman stále opakuje jako důkaz aktivity pronesený při jednání s Angelou Merkel, je spíše svědectvím o jeho nemohoucnosti než naopak,“ napsal, opět v narážce na závěrečný Drahošův výkřik o bonmotu.

Pak čtenářům vysvětlil, že se vlastně nedá zjistit a určit, kdo vyhrál. Pak je poučil, že účelem debat není utvrdit si současné voliče, ale získat nové tím, že přinutím oponenta říci něco, co je naštve. A to se prý Zemanovi nepovedlo.

Drahoš prý předvedl nový politický styl, ne tak agresivní, takže kolikrát nevyužil příležitosti dát svému vystoupení jasnou a efektní tečku. „Důležitým spojencem mu naopak bylo jeho publikum: to, že neoplácelo překřikováním a nerušilo Zemana, podtrhlo Drahošův jiný styl,“ napsal Tabery.

JAK SE SKUTEČNĚ CHOVALI DRAHOŠOVI FANOUŠCI, SI PŘEČTĚTE ZDE.

Nakonec Tabery Drahošův výkon shrnul optimisticky: „Pakliže sečteme podmínky a Zemanovu zkušenost z podobných střetů, Jiří Drahoš splnil úkol, který si zřejmě určil – ukázat jiný politický styl a lepší kondici.“ Případné chyby, které udělal, byly prý jen důsledkem nezkušenosti s takovýmto typem debaty, rozhodně ne ukázkou nepřipravenosti na úřad prezidenta.

„Pro celkový dojem z duelů bude velmi důležitá čtvrteční debata na České televizi. Špatná zpráva je, že i tady mají být v publiku stoupenci obou kandidátů, byť jich bude méně. Dobrá zpráva je, že ji moderuje skutečná novinářka,“ uzavřel i Tabery poučením čtenářům, že úterní debatu nemají brát zase tak vážně.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…