Michael Žantovský dorazil do rozhlasu vzpomínat: Bez George Bushe by se nejspíš nerozpadl SSSR a nesjednotilo Německo

01.12.2018 19:43

Současný ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý velvyslanec ve Spojených státech Michael Žantovský v Radiožurnálu zavzpomínal na bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího, který jako jediny prezident Spojených států navštívil tehdejší Československo, při příležitosti prvního výročí sametové revoluce. Promluvil také o jeho vztahu s Václavem Havlem nebo o tom, jakou roli sehrál při sjednocování Evropy.

Michael Žantovský dorazil  do rozhlasu vzpomínat: Bez George Bushe by se nejspíš nerozpadl SSSR a nesjednotilo Německo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský
reklama

Jako první a poslední americký prezident navštivil Bush Československo koncem roku 1990. Tehdy Žantovský zastával funkci českého velvyslance ve Spojených státech a návštěvu Bushe staršího pomáhal organizovat. Návštěva to prý byla úžasná a velkolepá. „Vyvrcholila vystoupením George Bushe na Václavském náměstí při příležitosti prvního výročí sametové revoluce. Náměstí bylo zaplněné do posledního místečka,“ popisoval Žantovský.

Šlo však již o druhé setkání Bushe a Havla. „Předtím byla ještě historičtější návštěva prezidenta Havla ve Spojených státech v únoru 1990 a jeho první setkání s Georgem Bushem, kde se oba státníci shodli na potřebě navázání vyšší úrovně vzájemných vztahů v budoucnu,“ upřesnil.

Vztah obou prezidentů byl prý velmi vřelý. „Oba si velmi padli do oka a vznikl z toho vztah, který nebyl jen politický, ale byl i osobní,“ řekl Žantovský s tím, že tento vztah pokračoval i poté, co George Bush již odešel z funkce prezidenta Spojených států. Do České republiky se pak Bush vrátil ještě jednou, v roce 1999 při příležitosti desátého výročí sametové revoluce.

Závěrem Žantovský nezapomněl zmínit důležitou klíčovou roli bývalého amerického prezidenta Bushe staršího, kterou sehrál při sjednocování Evropy. Na přelomu 80. a 90. let byl, spolu s vůdcem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem, prý iniciátorem konce studené války. To vyústilo v rozpad východního bloku, sjednocení Německa a zánik SSSR.

„Jeho role na konci studené války, během překonávání jejích následků a při znovusjednocení Německa jako nezbytného předpokladu pro sjednocení Evropy, byla rozhodující,“ uzavřel s tím, že bez Spojených států by se pravděpodobně nic takového nestalo, jelikož evropské státy včetně Velké Británie s podporu sjednocení Německa váhaly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

11:10 Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

Slepice do klece nepatří. Obrázek i s tímto mottem nyní prosazuje ODS na svém facebookovém profilu. …