Michal David odráží romské nařčení kvůli Břeclavi: Nejsem hyena

30. 5. 2012 8:36

Předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě Karel Holomek vyčítá zpěvákovi Michalu Davidovi příspěvek 100 tisíc korun zraněnému chlapci z Břeclavi, označil jej kvůli tomu za hyenu. „Reagoval jsem na akt násilí a chtěl jsem klukovi pomoci bez ohledu na to, kdo ho zmlátil,“ řekl v reakci pro ParlamentníListy.cz zpěvák. Ten už peníze obdržel zpět a zřejmě je nechá městu Břeclav. Současnou politickou scénu David považuje za komickou.

Michal David odráží romské nařčení kvůli Břeclavi: Nejsem hyena
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Michal David
reklama

Připomeňme, že Michal David věnoval Petrovi Zhyvachiskymu 100.000 korun poté, co v médiích proběhla informace, že chlapce kdosi (zřejmě Romové) brutálně zmlátil, což hocha stálo ledvinu. Posléze však z Petra vylezlo přiznání, že si zranění způsobil sám pádem z výšky a nastala mela.

Z Davida se stala hyena

Karel Holomek ve svém komentáři poukázal na to, že stejnou částku totiž rodině popálené romské holčičky Natálky věnoval Michael Kocáb.

K tomu Holomek ironicky dodává, že srovnání Davida s Kocábem je nemožné, protože jedna z osobností zásadně převyšuje společenským přínosem tu druhou. David podle Holomka musí vědět, že Petr je nevychovaný a jeho matka schválně rozšiřovala lži o jinak slušných břeclavských Romech.

Darem se tak podle Holomka postavil zcela jednoznačně na stranu těch, kteří podporují rozdmýchávání nechutných sporů. "Udělal to nejhorší, co udělat mohl, protože on je, bohužel, vidět. Lidi mu nepochybně budou tleskat a to on potřebuje. Ale lidsky se z něho stala hyena!" dodal romský aktivista na zpěvákovu adresu doslova.

Reagoval jsem na násilí, ne na rasu

Kritiku romského aktivisty zpěvák Michal David v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rozhodně odmítl.

„Já si myslím, že pan Holomek, kterého si nesmírně vážím, vůbec nepochopil ten můj akt. Že vůbec nešlo o to, zda toho hocha napadli Romové, či kdokoliv jiný. Tam šlo prostě o tom, že mladej kluk byl podle těch prvních informací  brutálně zmlácen,“ připomíná David.

A dodává: „Já jsem tam shodou okolností koncertoval a chtěl jsem mu prostě ten život nějak vylepšit a vůbec jsem neřešil, kdo to byl. Reagoval jsem tam jen na ten fakt násilí, které mě se nelíbí.“

Kluk je odepsanej a maminka taky

Že by se stavěl proti Romům, zpěvák odmítá. „Já si vážím Romů stejně tak jako si vážím každého jiného člověka. A to jsem říkal už na začátku, kdy nebylo jasné, jestli to jsou Romové, nebo to nejsou Romové, podle toho, jak si ten kluk v té chvíli to údajně vybavoval. Ovšem tím, co pak vyšlo najevo, se ta situace celá změnila,“ konstatoval.

Přesto má s Petrem soucit. „Mně je toho kluka docela líto. A jestli je pan Holomek je alespoň trošku inteligentní, tak by si měl uvědomit, že přes to všechno, co se stalo, je ten kluk v podstatě tím, co v Břeclavi způsobil, odepsanej a jeho maminka taky."

Peníze asi nechám Břeclavi

„Každopádně jsem je požádal, aby ty peníze vrátili, oni je vrátili a já se teď nejspíše domluvím se starostou Břeclavi, protože teď už chci, aby tam ty peníze zůstaly. Už to tak jednou tím koncertem bylo dané a tím pádem nemíním ty peníze použít někde jinde,“ sdělil ParlamentnímListům.cz David své další úmysly s jednou darovanými sto tisíci.

„Takže asi využiji místní magistrát, aby je porozděloval sám, tam, kde je bude potřebovat, protože jakékoliv jiné aktivity by mi připadaly tak trošku jako kalkul,“ podotkl.

Chápu většinu i menšinu - chce to toleranci

Problémy mezi většinovou společností a Romy Michal David vnímá. „Ono to není vůbec dobré a je to tak všude na světě. Já chápu, že někde to soužití s Romy... no tak že třeba stačí málo a lidé jdou do ulic. Na druhou stranu rozumím Romům, kteří mají svůj život, kteří si žijí jiným životem, než jsme my zvyklí a oni to cítí jinak. Prostě bychom měli být tolerantnější jeden k druhému a ta tolerance musí být oboustranná,“ myslí si David.

Zajímalo nás, jak vidí současnou politickou reprezentaci. „Ta naše politická scéna je v poslední době malinko komická. Všechno to, co se děje kolem korupce, co vidíte na každém kroku, rozhodně nedělá dobré jméno České republice. Já myslím, že je to otázka generací. Nahoře jsou pořád ještě ti lidé, kteří do politiky prostě šli jen s vidinou peněz, jen vydělat, nešli tam proto, že by chtěli republice skutečně pomoct. Takže republika se tak rozkrádá ve velkém a doplácí na to daňový poplatník,“ přiblížil svůj pohled zpěvák.

Rath? Hlásal moralismus a...

„Ale volíme si ty politiky my, je to na nás. A pokud chodíme k volbám, tak si prostě musíme vybírat lepší lidi,“ myslí si David. Ten věří, že by politice prospělo střídání generací. „Věřím tomu, že mladí lidé budou uvažovat trošku jinak, že jim prostě půjde o budoucnost jejich i ostatních. Musí přijít nějakej selskej rozum na řadu. A snad skončí myšlení, že teď v tuhle chvíli hodně vydělám a politická kariéra je pro mě byznys,“ doufá.

Kauzu Davida Ratha pak vidí jako příznačnou. „David Rath je jeden z těch lidí, kteří hlásali moralismus a pak sám v podstatě konal věci, které vidíme. Co k tomu říct? Bohužel, takoví lidé jsou mezi námi a vždycky budou. Jsou ti slušní a jsou ti neslušní a vždycky vás někdo nemile překvapí. A tohle určitě není první, ani poslední případ,“ uzavřel zpěvák Michal David.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ondřej Vaněk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český problém, hoaxy o Romech. Zdechovský zveřejnil, co koluje sítěmi

17:12 Český problém, hoaxy o Romech. Zdechovský zveřejnil, co koluje sítěmi

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský bojuje proti dezinformacím, týkajícím se Romů.…