Michal Hašek se pořádně naštval na lidovce. A podpořil hnutí ANO. Vážně

11.10.2016 22:00

Končící hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) si přečetl Babišovy noviny a pořádně se rozčílil. Narazil tam totiž na rozhovor s lídrem lidovců na jihu Moravy Romanem Celým, který se proti Haškovi důrazně vymezil. Roman asi zapomněl, že byl čtyři roky mým radním a neřekl proti mně ani slovo, zlobí se Hašek. Následně vyzval ke zklidnění vášní, protože už je po volbách.

Michal Hašek se pořádně naštval na lidovce. A podpořil hnutí ANO. Vážně
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Michal Hašek
reklama

Deník patřící ministru financí Andreji Babišovi (ANO) přinesl vyjádření lídra KDU-ČSL v Jihomoravském kraji Romana Celého. Lidovec konstatoval, že si ČSSD bude muset vybrat, buď se chce podílet na koaliční vládě v regionu, nebo bude hájit Michala Haška. Oboje dohromady prý nebude možné, Hašek zkrátka v příští radě kraje nebude.

Michal Hašek na prohlášení tohoto typu rázně zareagoval na sociální síti Facebook. Připomněl svému dlouholetému kolegovi z rady kraje, že celé čtyři roky nepozvedl proti spolupráci s ČSSD hlas. Nemluvě o tom, že sociální demokraté podle Haška lidovce zachránili, když si je na kraji zvolili za koaliční partnery místo komunistů, ačkoli komunisté byli parlamentní stranou, zatímco KDU-ČSL bojovala o politické přežití.

„Kromě toho, že v zájmu koaličního potenciálu ČSSD jsem už v minulých dnech deklaroval, že neusiluji o žádné uvolněné místo v budoucí případné krajské koalici, chci Romana upozornit, že kampaň včetně Antihaška už skončila a rovněž on jako ‚nový hejtman jižní Moravy a Brna‘ ve volbách nezvítězil. Nepovažuji z jeho pozice vůbec za vhodné někoho nálepkovat ‚minulostí‘ či ‚nezkušeností‘. V ‚minulosti‘ jsem totiž zachránil jihomoravskou KDU-ČSL ze stadia klinické smrti v roce 2010 jako neparlamentní stranu a znovu v roce 2012, v obou případech jsem s ČSSD dal lidovcům přednost před komunisty a dodnes si za tímto spojením stojím jako za nejlepším řešením pro jižní Moravu,“ shrnuje svůj náhled na politickou historii kraje hejtman, jehož funkční období se podle všeho chýlí k závěru.

„Možná je pro některé politiky v Brně aktuálně in kopnout si do Haška, ovšem nevidím žádný důvod, aby tak činil můj dosavadní koaliční partner a jeden z mých náměstků, který neměl k mojí hejtmanské práci ani k fungování krajské koalice na půdorysu, který sám pomáhal vyjednávat, v průběhu celého volebního období žádné zásadnější výhrady,“ dodává.

Na závěr konstatoval, že hejtmanem v kraji bývá zpravidla lídr vítězné politické strany, a to v tomto případě nejsou lidovci Romana Celého, ale Babišovo ANO v čele s Bohumilem Šimkem, což Hašek podle svých slov se zkušeností končícího hejtmana plně respektuje. „Hejtmanské křeslo má patřit na jižní Moravě vítězi voleb, a tím je hnutí ANO a jeho lídr Bohumil Šimek, což jako dosluhující hejtman respektuji,“ uzavřel.

Michal Hašek doslova napsal:

Můj dosavadní náměstek hejtmana Roman Celý z KDU-ČSL pronesl podle MF Dnes na moji adresu - „Je docela jasné, že pokud chce ČSSD vyjednávat, uvolněné místo pro Michala Haška v případné koalici je minulostí. Je nyní na ČSSD, aby si to vyhodnotila,“ uvedl Celý, jenž za čtyři roky proti hejtmanovi nezvedl hlas... Kromě toho,že v zájmu koaličního potenciálu ČSSD jsem už v minulých dnech deklaroval,že neusiluji o žádné uvolněné místo v budoucí připadné krajské koalici,chci Romana upozornit,že kampaň včetně Antihaška už skončila a rovněž on jako "nový hejtman jižní Moravy a Brna" ve volbách nezvítězil. Nepovažuji z jeho pozice vůbec za vhodné někoho nálepkovat "minulostí" či "nezkušeností". V "minulosti" jsem totiž zachránil jihomoravskou KDU-ČSL ze stadia klinické smrti v roce 2010 jako neparlamentní stranu a znovu v roce 2012,v obou případech jsem s ČSSD dal lidovcům přednost před komunisty a dodnes si za tímto spojením stojím jako za nejlepším řešením pro jižní Moravu. A "nezkušený" byl i Roman Celý v roce 2012,když přicházel na kraj jako jeden z mých nových náměstků také,přesto jsme neváhali jej zapojit do vedení kraje s odpovědností za rodinnou politiku a zahraniční vztahy. Připomínám tyto věci spíše pro pořádek a neorientované čtenáře. Možná je pro některé politiky v Brně aktuálně in kopnout si do Haška, ovšem nevidím žádný důvod,aby tak činil můj dosavadní koaliční partner a jeden z mých náměstků,který neměl k mojí hejtmanské práci ani k fungování krajské koalice na půdorysu,který sám pomáhal vyjednávat, v průběhu celého volebního období žádné zásadnější výhrady. Myslím si i se zkušeností několika posledních dnů (narozdíl od Romana Celého,který pod tlakem událostí dnes v podvečer pružně změnil názor), že hejtmanské křeslo má patřit na jižní Moravě vítězi voleb,a tím je hnutí ANO a jeho lídr Bohumil Šimek,což jako dosluhující hejtman respektuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…