Michal Horáček před sedmnáctým listopadem 1989 připravoval s Michalem Kocábem iniciativu Most, která měla zprostředkovat rozhovory mezi nezávislými iniciativami a vládnoucími orgány. Sedmnáctého listopadu se měl v sedm večer sejít s Kocábem v kavárně Slavia. Cestu mu ale zablokoval kordon lidí, který se shlukl kolem obchodního domu. A když se konečně dostal o hodinu později do kavárny, Kocáb už tam nebyl. Horáček se s ním sešel až v jedenáct večer v jeho bytě, kam dorazila i ubrečená reportérka BBC, se kterou měli natáčet rozhovor, a ta jim řekla, že policisté brutálně na Národní třídě zmlátili lidi. Oni jí to prý nebyli schopni věřit.
Horáček vzpomíná, že tato záležitost vyvolala velkou odezvu. Znásobenou tím, že tam měl zemřít student Šmíd. S Kocábem byli následující den pozváni do bytu tehdejšího premiéra Adamce. Ten je prý přijal vlídně a jeho paní jim uvařila polévku. Horáček uvádí, že Adamec měl na zvonku napsáno své jméno a měl slušný a standardní byt. Premiér si podle Horáčka uvědomoval, že se děje něco velkého, a oni mu povídali, že to takhle nejde. Mluvilo se o tom, že je třeba nastolit dialog a tam prý začínal politický vývoj.
Devatenáctého listopadu večer pak bylo v Činoherním klubu založeno Občanské fórum, u čehož byli i Horáček s Kocábem. Každý chtěl říct, co by se mělo dělat, jenomže tam byla spousta lidí, takže to bylo prý takové chaotické. Tam Horáček také údajně poprvé naplno zažil v akci Václava Havla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš