Migrační krize: Uprchlíci, tudy do Evropy! ukázali Turci. „Žereme vepřový, chlastáme, chováme psy,“ padlo v ČR. Nová situace

02.03.2020 11:47

Kromě krize vyvolané koronavirem je zde hrozba, že se opět vrátí migrační krize. Turecko totiž oznámilo, že již nebude střežit hranice s Řeckem. Tudíž jediné, co bude bránit proniknutí migrantů z Turecka dále do Evropy, budou opatření řecké a bulharské vlády. Turecká televize dokonce zveřejnila mapu v arabštině, kudy by se migranti mohli vydat. A bezpečnostní analytik Štefec varuje, že se jedná o „islamistickou sebranku“ a Turecko by mělo být vyhozeno z NATO. A řecké zákroky proti migrantům už prý stály jednoho migranta život.

Migrační krize: Uprchlíci, tudy do Evropy! ukázali Turci. „Žereme vepřový, chlastáme, chováme psy,“ padlo v ČR. Nová situace
Foto: Repro Twitter
Popisek: Mapa migračních tras na turecké televizi
reklama

Jak uvádí agentura Reuters, poté, co Turecko přestalo bránit migrantům v cestě na západ, došlo hned k několika střetům migrantů a řecké policie, kdy policisté použili slzný plyn, na což jim migranti odpověděli sprškou kamení. K řeckým ostrovům podle Reuters dorazilo na 600 lidí. Rozhodnutí porušit dohodu, kterou Turecko uzavřelo s Evropskou unií, přišlo poté, co Turci utrpěli ztrátu 33 vojáků v Sýrii při bombardování.

Podle tureckého serveru Daily Sabah už při pokusech proniknout do Řecka jeden migrant zemřel. Zastřelený se údajně jmenuje Ahmed Abu Emad a pocházel ze syrského Aleppa. Při pokusu překročit hranice byl prý zasažen do hrdla a na následky zranění zemřel.

Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas ovšem video označil za fake news šířené Tureckou propagandou.

28. února se na arabskojazyčném Twitteru turecké televize TRT objevila tato mapa tras s popiskem, že se jedná o cesty, které mohou migranti z Turecka zvolit pro cestu do Francie.

Obyvatelé Česka a Slovenska mohou být v klidu. Pokud by se touto mapou migranti řídili, severní cesta prochází Bulharskem, Rumunskem, Maďarskem a Rakouskem. V Rakousku pak záleží na uvážení migranta, zda chce pokračovat do Německa, Francie či Itálie. Jižní cesta pak počítá s tím, že se migranti přeplaví do Řecka, z Řecka do Itálie a do Francie se pak migranti dostanou přes zastávku v severní Itálii. Tuto mapu komentoval analytik Štěpán Kotrba: „Je to dobrý... Zase se nám vyhnou, protože žereme vepřový, chlastáme a chováme doma psy.“

Anketa

Jste spokojeni s výsledky parlamentních voleb na Slovensku?

13%
21%
hlasovalo: 6008 lidí
Na turecké rozhodnutí de facto vypovědět dohodu už reagoval bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec: „Jak se zdá, Turecko skutečně splnilo svůj slib, že otevře hranice nelegální migraci do Evropy. Jen za dnešní den se podle slov samotného Erdogana shromáždily na hranicích Turecka invazní síly v lidských počtech odpovídajících přibližně třem motostřeleckým divizím, tvořené podle dostupných fotografických a filmových materiálů především dobře oblečenými, dobře vybavenými a dobře živenými mladými muži. Zítra a pozítří se očekává stejný nárůst počtu lidí, kteří se budou snažit za každou cenu prodrat na území EU.“

Dodal, že věří prohlášením prezidenta Erdogana, že se jedná převážně o syrské uprchlíky. „Turci skutečně už měsíce lifrují všemi možnými cestami ze syrského území, postupně osvobozovaného syrskou státní armádou, islamistickou sebranku, která bojovala v řadách Islámského státu a teď prchá ze strachu z odvety za to, co na území Sýrie páchala. Tyto ‚bojovníky za slávu islámu‘, pocházející ze všech koutů světa, Turci soustřeďovali v táborech, kde čekali na to, až budou doslova a do písmene ‚vypuštěni‘ do Evropy,“ prohlašuje bezpečnostní analytik.

Evropa je podle něho snadnou kořistí. „My, Evropané, na rozdíl od ubohých ‚uprchlíků před hrůzami Asadova režimu‘, nemáme kam utéct. Pevně věřím, že hraniční země EU najdou sílu čelit tvrdě a rázně této invazi, která je na rozdíl od fiktivní ruské hrozby reálná a již probíhající. Tímto krokem Turecko ve skutečnosti zcela úmyslně a promyšleně zaútočilo na své spojence v rámci NATO. Měl by to být jeho definitivní konec v řadách této de facto již stejně neexistující organizace,“ doplnil Štefec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …