Migrante, tady zůstaneš a nehneš se, řeklo Maďarsko. A Brusel se čílí

30.06.2020 13:36

Maďarsko nejspíše porušilo pravidla Evropské unie, když v tzv. tranzitních zónách shromažďovalo uprchlíky. „Soud se případem zabývá na základě žaloby od Evropské komise, která ještě před zmíněnou změnou maďarského přístupu usoudila, že Budapešť nelegálně zadržuje u svých hranic lidi usilující o přiznání ochranného statusu,“ uvedl server Euractiv. Dle Maďarska však migranti pobývali v zónách dobrovolně. „Maďarská praxe bránila žadatelům efektivně požádat o azyl. Budapešť totiž nutila tyto lidi, aby pobývali v tranzitních zónách, a zároveň drasticky omezila počet osob, které tam mohou být,“ uvedl generální advokát Evropského dvora.

Migrante, tady zůstaneš a nehneš se, řeklo Maďarsko. A Brusel se čílí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán
reklama

Anketa

Chtěli byste, aby se EU změnila ve federaci států?

5%
95%
hlasovalo: 13059 lidí

Webový portál informující o dění v Evropské unii Euractiv vydal článek o tom, že maďarské zóny pro uprchlíky porušují právo Evropské unie. K tomuto rozhodnutí dospěl generální advokát Evropského dvora. Dle generálního advokáta, Priita Pikamäe, Maďarsko neumožnilo migrantům efektivně žádat o azyl. K tomu jej zavazují pravidla Evropské unie. Samotný názor advokáta je právně nezávazný, avšak Soudní dvůr k němu velmi často dle Euractivu přihlíží. Maďarsko již tyto zóny zrušilo v květnu, kdy unijní soud v podobném výroku pobyt v nich označil za zadržování bez zákonného důvodu.

Celý článek ZDE:

„Soud se případem zabývá na základě žaloby od Evropské komise, která ještě před zmíněnou změnou maďarského přístupu usoudila, že Budapešť nelegálně zadržuje u svých hranic lidi usilující o přiznání ochranného statusu. Generální advokát Priit Pikamäe dnes uvedl, že maďarská praxe bránila žadatelům efektivně požádat o azyl. Budapešť totiž nutila tyto lidi, aby pobývali v tranzitních zónách, a zároveň drasticky omezila počet osob, které tam mohou být, zdůvodnil svůj pohled advokát,“ psalo se na serveru.

Fotogalerie: - HON na vládu

Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...
Demonstrace Řekněme jasné ne této vládě! Akci pořá...

Maďarsko tyto zóny mělo provozovat do května na státních přechodech se Srbskem Röszke a Tompa. Ty dle serveru fungovaly jako uzavřené tábory, které však migranti mohli opustit, avšak pouze jen dveřmi přímo do Srbska. Z pohledu maďarského zákona tak mělo jít o dobrovolný pobyt v těchto zařízeních. Soud Evropské unie však měl na celou věc jiný pohled. Čtveřice migrantů na Maďarsko podala stížnost a unijní orgány rozhodly o tom, že Maďarsko nemá k zadržování migrantů v zónách žádný důvod. Maďarsko následně rozhodlo tyto zóny zrušit. Konečný verdikt soudu by měl zaznít v následujících měsících.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…