Milan Chovanec dostal masáž, píší noviny. Ale proti kvótám na jednání EU vytrval

15.09.2015 6:57 | Zprávy

Ministři vnitra zemí Evropské unie se dnes neshodli v otázce rozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivými unijními státy podle kvót. Novinářům to po několikahodinové diskusi řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Jean Asselborn, ministr zahraničí a pro migraci předsednického Lucemburska, na závěrečné tiskové konferenci jen uvedl, že plán přerozdělení 120 000 osob dnes podpořila velká většina členských zemí. Jejich snahu vzápětí v prohlášení ocenila Evropská komise, která redistribuci žadatelů o azyl minulý týden navrhla.

Milan Chovanec dostal masáž, píší noviny. Ale proti kvótám na jednání EU vytrval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

„Závěry (ministerské) rady v tomto smyslu nebyly přijaté,“ řekl Kaliňák. Odmítl tak jen několik hodin stará slova svých kolegů z Německa a Francie Thomase de Maizierea a Bernarda Cazeneuva, že byla nalezena rámcová či předběžná dohoda. „Ke konsensu nedošlo, bylo víc zemí, které nesouhlasily. Nebyli jsme to jen my nebo Česká republika, ale i další,“ řekl novinářům Kaliňák.

Kromě Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) měly podle něj námitky také Rumunsko, Lotyšsko, Británie a další státy byly nespokojené s některými částmi textu. „Výhrad bylo mnoho a nejen ke kvótám,“ podotkl slovenský ministr. Lucemburské předsednictví se snažilo výhrady už předem obrousit, když návrh závěrů vůbec neobsahoval zmínku o tom, že by rozdělování žadatelů o azyl bylo povinné. Naopak v nich stálo, že konkrétní detaily budou teprve dohodnuty s ohledem na konkrétní podmínky členských zemí. Přesto to ke změně postoje středoevropských a východoevropských zástupců nestačilo.

Atmosféru jednání Kaliňák popsal jako „dusnou“ a s velkým tlakem. K větším střetům podle něj nedošlo, pro některé prý však bylo obtížné poslouchat „jiné názory“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…