Milana Jančíka jsem nikdy neměl rád, nikam mě nepouštěl, postěžoval si v ČT Šťastný

19. 2. 2013 21:36

"ODS porušuje zásadní principy pravicové konzervativní politiky," pronesl poslanec Boris Šťastný v pořadu Hyde Park na ČT 24. Za poslední kapku považuje zrušení anonymních akcií, které dnes v podvečer Poslanecká sněmovna odhlasovala. Z ODS se tak podle jeho názoru stává více strana středová.

Milana Jančíka jsem nikdy neměl rád, nikam mě nepouštěl, postěžoval si v ČT Šťastný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný

„ODS tuto věc neměla vůbec připustit,“ myslí si Šťastný. Přijatý návrh zákona o rozkrytí vlastnických struktur podle jeho názoru bije pouze poctivé a slušné lidi, které zatíží svými náklady.

Příznivci návrhu ho považují za účinný nástroj, jak zabránit praní špinavých peněz a prevence korupce. „Nikdo ale už neříká, jak by tomuto mělo omezení anonymních akcií bránit,“ hájil svůj odmítavý postoj Šťastný.

Transparentnost už je přece zaručena

Předpokládá, že problematiku korupce a veřejných zakázek už by měl řešit obchodní zákoník a zákon o veřejných zakázkách. „Není žádného práva státu zasahovat do soukromého vlastnictví jakéhokoliv podniku, který již existuje. Soukromé vlastnictví jako takové je přece nedotknutelné,“ zdůraznil. Navíc prý není pravda, že by firmy s akciemi na majitele praly za zády nečisté peníze.

Šťastný také popírá, že by politik mohl díky anonymním akciím například přisoudit státní zakázku společnosti, v níž on sám by byl akcionářem. „Každá firma, která by měla o státní zakázku zájem, se musí nejprve akciově rozkrýt,“ vysvětlil.

Voliči jsou sobečtí

„Volič je svým způsobem sobecký člověk. Očekává od strany, kterou volí, že splní své sliby a on se bude mít lépe. ODS ale pořád dokola omílá stejné věci, ale tím si nepomůže,“ nastínil nepříliš optimistické vyhlídky občanských demokratů do budoucna. A tento návrh je prý pouze další z mnoha střípků, kvůli nimž ODS postupně opouští ideologii pravicové strany a míří více do politického středu.  „Porušujeme základní principy pravicové konzervativní politiky. A to je to, co mi na tom vadí nejvíc,“ řekl.

Poslanec také připustil, že za pokles preferencí ODS mohou i její současní či bývalí členové, kteří neblaze prosluli v souvislosti s korupčními a jinými kauzami, například Ivan Langer či Milan Jančík. Přiznal, že konkrétně k Jančíkovi nikdy žádné hluboké sympatie nechoval, neboť za jeho vlády na Praze 5 se prý Šťastný nemohl v pražské ODS nijak posunout.

ODS jen komplikuje lidem život

Šťastný má v plánu dle svých slov podniknout vše, co bude v jeho silách, aby ODS opět pozvedl na politické výsluní. „Musím se o to pokusit,“ prohlásil. Hlavní povinností každé strany, ODS nevyjímaje, je prý přece hájení zájmů svých voličů. A to se podle jeho mínění bohužel neděje, a schválené změny u anonymních akcií to pouze završují. „Jen jim komplikujeme život. Budou muset vzít své akcie, běžet za svými právníky, zaplatit jim deset až patnáct tisíc korun, následně utíkat na příslušné úřady a opět platit. Bojuji za elementární principy pravicové politiky a už jen z toho důvodu toto nemohu nikdy podpořit,“ vyjmenoval neduhy, které údajně na podnikatele čekají.

Problém celé ODS podle poslance tkví právě v odklonu od svých stranických ideálů. A hrdě dodal: „Přišel jsem do politiky, abych bojoval za své ideály. A bojovat budu dál.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

14:12 „To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

Do zahraničí odtéká až 500 miliard korun, varovala v interview s Pavlem Štruncem ekonomka Ilona Švih…