Miliardář Janeček přišel s revolučním nápadem na změnu daní

21.10.2013 8:54

Miliardář, matematik a bojovník proti korupci Karel Janeček před časem přišel s návrhem nového volebního systému. Nyní představuje svou další vizi. Tvrdí, že Česko může vydělat na zásadní změně daňového systému. Prospělo by prý zrušení přímých daní pro lidi i firmy, naopak by měla být zavedena daň z majetku.

Miliardář Janeček přišel s revolučním nápadem na změnu daní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protikorupčník Karel Janeček
reklama

Výběr přímých daní není podle podnikatele Karla Janečka příliš efektivní. "Díky jejich zrušení bychom ušetřili peníze za byrokracii, daňová přiznání a podobně. Příjmy státního rozpočtu můžeme získat z nepřímých a majetkových daní," tvrdí v rozhovoru pro server iHNed.cz.

Daňová soustava by se podle něj měla razantně změnit. "Měli bychom být schopni platit veškeré státní výdaje z nepřímých daní. Příjmy by tak plynuly z této oblasti a také z majetkových daní. Pro mě jako bohatého člověka to výhodné nebude, ale myslím si, že ze společenského hlediska je toto řešení nejspravedlivější. Tento krok podle mě nastartuje efektivitu ekonomiky, protože zaměstnávat lidi bude pro firmy levnější," vysvětluje podnikatel svůj nápad.

Zvýšení DPH

V průměru by to znamenalo, že se zátěž přesune například do DPH. Záleželo by prý ovšem na tom, o jaké zboží by šlo. "Jsem například pro vyšší zdanění luxusních produktů nebo alkoholu a cigaret. Výpadek z přímých daní by pak ještě doplnilo už zmíněné majetkové zdanění," dodává Janeček.

Konkrétně by lidé měli platit bez ohledu na hodnotu majetku. Pokud žádný nemají, pak platit nebudou. Poměr, kolik by lidé platili, by byl pro každého stejný, výše by se lišila podle majetku.

Že se tuto vizi podaří prosadit, vidí Janeček reálně. Otázkou podle něj je, zda to bude v dohledné době. "Myslím, že v takové podobě by daňová soustava mohla fungovat v horizontu dvaceti let, možná i dříve. Pro její prosazení je ale třeba změnit i volební systém, aby naši zemi řídili lidé jiných kvalit než dnes," říká.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …