Miliardář Karel Janeček "přepočítal" výsledky voleb. To budete koukat...

11.12.2013 12:53

Podnikatel a matematik Karel Janeček navrhl nový volební systém Demokracie 2.1. V něm by úspěch slavili především kandidáti s nezkaženou reputací. Komunisté by naproti tomu zcela pohořeli. Ukázalo se to v průzkumu agentury Market Vision.

Miliardář Karel Janeček "přepočítal" výsledky voleb. To budete koukat...
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Podnikatel a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček
reklama

V experimentu, který testoval Janečkovu Demokracii 2.1, by KSČM nezískala ani jeden mandát v žádném kraji. Neuspěly by ani extremistické či populistické strany jako Dělnická strana sociální spravedlnosti a Úsvit přímé demokracie.

Jména s podezřelou minulostí Demokracie 2.1 tvrdě ztrestala

Úspěšně by z případných voleb vyšlo hnutí ANO, které by získalo 19 z 28 mandátů. Lídr hnutí Andrej Babiš by se nicméně do sněmovny nedostal kvůli takzvaným minusovým hlasům. Podobně by dopadl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nejlépe by na tom byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Celý přepočet ZDE

„Mandáty v zásadě získali lidé, kteří nemají v politice zkaženou reputaci. Naopak jména s podezřelou nebo vyloženě pošramocenou minulostí Demokracie 2.1 tvrdě ztrestala,“ vysvětluje výsledky Karel Janeček.

Experiment prý potvrdil předpoklad, že Demokracie 2.1 zvyšuje šance slušných a schopných lidí na zvolení do Poslanecké sněmovny. Má tedy potenciál zlepšit fungování státu a náladu ve společnosti.

Volič má v Janečkově systému větší vliv na výsledek voleb

„Tohoto účinku se dosahuje nejen díky tomu, že se volí osobnosti, ale i kvůli efektu více hlasů, kdy má informovaný volič při zachování rovnosti hlasů větší vliv na výsledek voleb,“ dodal Janeček.

Agentura provedla průzkum v době sněmovních voleb na reprezentativním vzorku 2500 respondentů. Ti byli požádáni, aby uvedli, jak volili v předčasných volbách a komu dali preferenční hlas. Následně odvolili podle systému Demokracie 2.1.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

7:24 Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

Vláda zatím nerozhodla o další úpravě covidových restrikcí. Jejich podoba bude záviset i na tom, zda…