Miliardář Karel Janeček "přepočítal" výsledky voleb. To budete koukat...

11.12.2013 12:53

Podnikatel a matematik Karel Janeček navrhl nový volební systém Demokracie 2.1. V něm by úspěch slavili především kandidáti s nezkaženou reputací. Komunisté by naproti tomu zcela pohořeli. Ukázalo se to v průzkumu agentury Market Vision.

Miliardář Karel Janeček "přepočítal" výsledky voleb. To budete koukat...
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Podnikatel a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček

V experimentu, který testoval Janečkovu Demokracii 2.1, by KSČM nezískala ani jeden mandát v žádném kraji. Neuspěly by ani extremistické či populistické strany jako Dělnická strana sociální spravedlnosti a Úsvit přímé demokracie.

Jména s podezřelou minulostí Demokracie 2.1 tvrdě ztrestala

Úspěšně by z případných voleb vyšlo hnutí ANO, které by získalo 19 z 28 mandátů. Lídr hnutí Andrej Babiš by se nicméně do sněmovny nedostal kvůli takzvaným minusovým hlasům. Podobně by dopadl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nejlépe by na tom byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Celý přepočet ZDE

„Mandáty v zásadě získali lidé, kteří nemají v politice zkaženou reputaci. Naopak jména s podezřelou nebo vyloženě pošramocenou minulostí Demokracie 2.1 tvrdě ztrestala,“ vysvětluje výsledky Karel Janeček.

Experiment prý potvrdil předpoklad, že Demokracie 2.1 zvyšuje šance slušných a schopných lidí na zvolení do Poslanecké sněmovny. Má tedy potenciál zlepšit fungování státu a náladu ve společnosti.

Volič má v Janečkově systému větší vliv na výsledek voleb

„Tohoto účinku se dosahuje nejen díky tomu, že se volí osobnosti, ale i kvůli efektu více hlasů, kdy má informovaný volič při zachování rovnosti hlasů větší vliv na výsledek voleb,“ dodal Janeček.

Agentura provedla průzkum v době sněmovních voleb na reprezentativním vzorku 2500 respondentů. Ti byli požádáni, aby uvedli, jak volili v předčasných volbách a komu dali preferenční hlas. Následně odvolili podle systému Demokracie 2.1.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč končíte?

Politiků jako jste vy je naopak třeba v politice více. Jstei jeden z mála, co fakt hájí priority, které měla ODS od počátku. S příchodem nových politiků se toho dost mění. Už ani nehájí živnostníky.Nepřijde mi, žejste tak starý, abyste šel do důchodu. Co tak vlastně budete dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

23:08 „Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

Navrhované změny v penzích včetně zpomalení valorizace dnes ve Sněmovně ostře kritizovala předsedkyn…