Miliardy létají a Zeman přiveze další. Zaorálkův náměstek předložil výsledky jednání s Čínou

03.01.2017 7:45

O tom, kolik toho Číňané u nás dosud proinvestovali a jaké čínské investice se ještě chystají, mluvil v rozhovoru se serverem Echo24.cz náměstek ministra zahraničních věcí Lukáš Kaucký.

Miliardy létají a Zeman přiveze další. Zaorálkův náměstek předložil výsledky jednání s Čínou
Foto: archív autora
Popisek: Čína, ilustrace
reklama

„V roce 2015 jen státní agentura Czech Invest zaregistrovala 16 projektů s čínskými investory v rozsahu 4,625 miliardy korun, což je více než 50 procent investovaného kapitálu z celé Asie za daný rok,“ uvedl Kaucký s tím, že v loňském roce dokončil Czech Invest 6 registrovaných projektů ve výši 3,475 miliardy korun, které vytvořily přibližně 1100 pracovních míst.

Celý text je ZDE

Největším čínským investorem u nás je podle Kauckého společnost CEFC China, která realizovala investice ve výši 22,8 miliardy korun. „V současnosti holding již pod platnými smluvními vztahy dokončuje další projekty ve výši 30,6 miliardy korun,“ podotkl.

Čínští investoři mají největší zájem o automobilový průmysl, spotřební energetiku, obchodní služby, telekomunikace a potravinářství.

„Mezi nejvýznamnější nové patří investice společnosti Beijing West Industry ve výši 741 milionů korun do výroby automobilových dílů, konkrétně tlumičů, v Chebu, která vytvoří nových 315 pracovních míst. Dalším významným projektem je investice společnosti Yanfeng do výroby automobilových interiérů v Plané nad Lužnicí ve výši asi jedné miliardy korun, která vytvoří přibližně 400 pracovních míst,“ upřesnil Kaucký.

Nyní jedná Czech Invest s více než 10 čínskými investory o potencionálních investicích do projektů vznikajících na zelené louce v hodnotě kolem 20 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesleduji to! Xaver se musel výborně bavit. Robejšek rozmetal média i EU zároveň

6:16 Nesleduji to! Xaver se musel výborně bavit. Robejšek rozmetal média i EU zároveň

Hostem Xavera Veselého byl tentokrát ekonom a bývalý politik Petr Robejšek, který si udělal od médií…