Milion Čechů potřebuje potravinovou pomoc. Zasáhne Evropský parlament

20.12.2013 16:09

Celkem 20,7 milionu eur půjde na potravinovou pomoc České republice, rozhodl Evropský parlament. Peníze se zaměří na podporu lidí žijících na okraji společnosti nejen po stránce distribuce jídla, ale také v širším rozsahu.

Milion Čechů potřebuje potravinovou pomoc. Zasáhne Evropský parlament
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prázdná peněženka, ilustrační foto

Výbor pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu schválil tento týden nový Fond evropské pomoci nejchudším osobám. Původně šlo o Program pro distribuci jídla, na nějž navázal fond s širším rozsahem. Půjde například i o sociální začleňování či poskytnutí základní materiální pomoci, třeba oblečení, pleny a hygienické výrobky. Informaci přinesl server PrvníZprávy.cz od frakce socialistů a demokratů v EP.

Evropské charity a nevládní organizace budou mít na pomoc lidem na okraji společnosti celkově 3,5 miliardy eur. Česká republika z nich dostane 20,7 milionu eur.

„Pomoc nejchudším musí být co nejrychlejší. Proto jsem velice rád, že administrativní postupy pro účast v FEAD budou jednodušší než u normálních evropských programů a nebudou charitativním organizacím a sociálním nevládním organizacím klást žádné nepřiměřené překážky. Mrzí mne však, že naše bývalá pravicová vláda nevyjádřila vzniku fondu větší podporu, což bylo spolu s aktuální mírou chudoby v daném státě klíčové pro určení příspěvku té dané zemi," řekl poslanec EP Richard Falbr.

Čtvrtina celkové evropské populace je ohrožena chudobou nebo sociálním vyloučením, což činí přibližně 120 milionů lidí. Problémy s potravinami má přes 40 milionů lidí, kteří si nemohou každý druhý den dovolit jídlo s masem, rybami nebo ekvivalentem vegetariánské stravy, což Světová zdravotnická organizace definovala jako základní potřebu. V České republice takových lidí žije milion.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…