Miliony za privatizaci dolů přistály na účtech lidem kolem Grosse

06.01.2011 7:15

Provize z privatizace dolů Mostecké uhelné společnosti mířila k lidem, kteří mají velmi blízko k bývalému premiérovi Stanislavovi Grossovi. S informací přišly švýcarské úřady.

Miliony za privatizaci dolů přistály na účtech lidem kolem Grosse
reklama

Několika lidem blízkým ČSSD a bývalému ministru vnitra a předsedovi strany Stanislavu Grossovi před jedenácti lety zřejmě přistály na účtech miliony korun související s privatizací těžařské společnosti Mostecká uhelná (MUS), uvádí tak dnešní Mladá fronta Dnes. Alespoň tak vyplývá z dokumentů, které před koncem loňského roku poslal na Vrchní státní zastupitelství v Praze jako žádost o pomoc vyšetřující soudce ze Švýcarska. Švýcarské úřady se prodejem dolů zabývají už několik let kvůli podezření z praní špinavých peněz. 


Neobvykle vysoká prodejní provize
 

Švýcarští detektivové a zdroje blízkého vrchnímu státnímu zastupitelství zjistili, že odešlo krátce po privatizaci dolů od kupce 46 procent akcií Mostecké uhelné, švýcarské firmy Investenergy, zhruba pět milionů dolarů (asi 170 milionů Kč) na účet firmy Torrence Trading na Gibraltaru. Údajný důvod platby byla provize za prodej. Celková kupní cena byla 650 milionů korun, provize tedy činila 27 procent.

K účtu měl přístup zbrojař Pavel Musela, který je přítel tehdejšího šéfa poslaneckého klubu ČSSD a vlivného muže strany Grosse. Musela podle nového zjištění vyplatil 400.000 dolarů najatému bankéři, další peníze pak už putovaly po "české stopě", píše deník.

Přítup k účtu měli jen dva lidé 

Většina peněz šla nejprve na Kypr na firmu Cromix a z ní na Larosi Holdings LTD a Lawrence. Larosi Holdings dostala 2,2 milionu dolarů. K účtu této firmy měli přístup dva lidé - opět Musela a Jiří Martinek. Martinek si poslal celkem 300.000 dolarů na svůj účet do Česka. Firma poslala podle švýcarských dokumentů a zdroje ze zastupitelství také 85.000 dolarů na švýcarský účet vedený na jméno Antonína Sýkory.

Martinek v tu dobu pracoval v Grossově kanceláři jako jeho poradce. Lidé kolem tehdejšího vedení ČSSD Mladé frontě řekli, že Martinek zajišťoval pro sociální demokracii kampaně a marketing.

Gross na otázku, co pro něj Martinek dělal, odpověděl: "Nic zvláštního." A dodal, že informace o provizích je pro něj nová. 

Nikdo teď nic neví  

Antonín Sýkora je zase tehdejší člen ČSSD a později poslanec. Jeho syn Robert Sýkora byl Grossův kamarád. Na jeho doporučení se také stal náměstkem ministra průmyslu. Robert i Antonín Sýkora však jakoukoliv spojitost s provizemi kolem dolů rezolutně popírají. Sýkora starší odmítá, že by vůbec měl ve Švýcarsku nějaký účet. Martinek není k nalezení. Musela po tragické události, kdy spadl z posedu, nekomunikuje a je nesvéprávný.

"Mohu vyloučit, že by na mě sýkora v souvislosti s privatizací tlačil. Proces nemohl nijak ovlivnit. Martinka neznám vůbec," řekl novinám tehdejší ministr Miroslav Grégr. Privatizace podle něj byla naprosto čistá a nebyl důvod vyplácet jakékoliv provize. 

Čtěte také:


Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nip
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …