Miloš Zeman před kamerou sekl premiéra: Povolební vládní koalice ANO a ČSSD, ale bez Sobotky!

16.03.2017 21:50

TV Barrandov odstartovala nový pořad Týden s prezidentem. Miloš Zeman v něm dostane možnost pravidelně komentovat veřejné dění. Otázky mu kladou manželka prezidentova kancléře Vratislava Mynáře Alexandra Mynářová a zástupce šéfredaktora časopisu Týden Petr Kolář. Jak vypadala první rozmluva s hlavou státu? Miloš Zeman si rýpl do Miroslava Kalouska, pochválil Lubomíra Zaorálka a prozradil, proč fandí Slavii.

Miloš Zeman před kamerou sekl premiéra: Povolební vládní koalice ANO a ČSSD, ale bez Sobotky!
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov.
reklama

„Vy jste na tiskové konferenci, kde jste oznámil svou opětovnou prezidentskou kandidaturu, ohlásil, že se nebudete zúčastňovat prezidentských debat. Není to vůči nim urážlivé, až skoro pohrdlivé?“ ptal se hned v úvodu Kolář.

Zeman zdůraznil, že voliči mohou zhodnotit jeho reálné kroky v úřadu za prvních pět let a podle toho se rozhodnou, zda ho budou znovu volit.

„Já jsem také řekl, že nebudu kritizovat své protikandidáty a na druhé straně, že nebudu reagovat na jejich kritiku. A teď si spojte toto prohlášení s tím, že nepůjdu do televizních debat. Jistě jste zažil řadu podobných debat, kde zazněla řada kritiky. Bez této kritiky to bude trochu bezkrevné. Takže tady je důvod, proč nechci jít do těchto debat,“ prozradil prezident.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Současně s tím chce voliče dovést k vyšší občanské aktivitě, např. změnou volebních zákonů.

Před kamerami také vysvětloval, proč volá po obnovení hospitalizačního poplatku v nemocnici ve výši sto korun na den. „Mně říkají ředitelé nemocnic, pane prezidente, po zrušení hospitalizačních poplatků máme plná tzv. sociální lůžka, kam ‚vděčné děti‘ umisťují své starší rodiče,“ prozradil prezident. Stokorunový hospitalizační poplatek by tento trend mohl změnit. Současně s tím Miloš Zeman prozradil, že se přiklání k zavedení určitých výjimek pro sociálně slabé občany a seniory, ovšem pouze v konkrétních případech. Plošné výjimky nemají podle prezidenta smysl.


ReproFoto: TV Barrandov

Od Kalouska nemůžete čekat slušnost, konstatoval prezident  

Nemalou pozornost věnoval také dluhopisové aféře Andreje Babiše (ANO). Při této příležitosti si rýpl do předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

„Kdybych já byl v situaci Andreje Babiše, tak bych do Sněmovny přišel a pronesl bych řeč, v níž bych prohlásil, že považuji za naprostou drzost, že se projednává bod ‚daňové podvody‘ pana ministra financí. Kdyby někdo řekl, že jde o podezření z podvodu, je to něco jiného. Dělá to na mě dojem, že si navrhovatel té schůze chce hrát na soudce. Ale co chcete od Miroslava Kalouska, slušnost to určitě není,“ udeřil na předsedu TOP 09 prezident. Zdůraznil, že verdikt o trestné činnosti náleží soudu, nikoli politikům.

Podle hlavy státu by měli jednat státní zástupci a policie. Nic takového se tu neděje. „Politici tady předvádí tyjátr a za nimi leží zákony, které by mohly občanům této země pomoci,“ pokračoval v kanonádě Miloš Zeman.  

Prezident dodal, že o aféře korunových dluhopisů ví jen tolik, že korunové dluhopisy si nakoupilo 562 firem. Pokud má být vyšetřován Agrofert, pak by podle prezidenta bylo namístě prošetřit i dalších 561 firem. Obratem znovu zdůraznil, že teď míč leží na straně policie. „Když někdo něco dlouho a složitě vysvětluje, tak se do toho často zaplétá jako ryba do sítě,“ podotkl prezident k poněkud zdlouhavému a těžkopádnému vysvětlování kauzy ze strany Andreje Babiše.

Stranou pozornosti pana prezidenta nezůstal ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Já jsem mu doporučoval, aby odvolal pana ministra Hermana, který je ovšem z KDU-ČSL, ale k tomu nedošlo,“ připomněl prezident.

Poukázal také na koaliční smlouvu ČSSD, ANO a KDU-ČSL, kde se praví, že premiér může odvolat ministra koaliční strany jen za souhlasu předsedy této strany. Z toho logicky vyplývá, že Andrej Babiš by musel souhlasit se svým odvoláním. „Pokud s tím bude souhlasit, tak prosím,“ uzavřel téma Zeman k dotazu, zda by podepsal odvolání ministra financí, pokud by s ním přišel premiér Sobotka.

Nechtěl se blíž vyjadřovat k osobě Tomáše Prouzy, jenž byl údajně zmiňován jako jeden z kandidátů na post ministra průmyslu a obchodu. O tomto muži prý vedl rozmluvu s panem Sobotkou. „Ale byla to rozmluva mezi čtyřma očima a nesluší se, abych prozrazoval její obsah, protože to by pak nebyla ani elementární důvěra mezi lidmi. A i politici jsou do jisté míry lidé,“ podotkl s úsměvem prezident.

Pár slov padlo i ke sjezdu ČSSD. Miloš Zeman ocenil úspěch Lubomíra Zaorálka na sjezdu. „Říkal jsem mu: Jsi nejlepší z těch, kteří byli zvoleni, což je samozřejmě velmi, velmi relativní,“ zaznělo z úst hlavy státu, když glosoval schůzku s ministrem zahraničí.

Prezident také v nedávné době mluvil o tom, že by po volbách doporučil pokračování vládní koalice ANO a ČSSD. Kolář ale připomněl slova Sobotky, který jasně deklaroval, že by jako junior strana pod jeho vedením do vlády s Babišem nešli. „Tudíž je tato varianta asi vyloučená?“ zajímal se novinář. „Vy jste si pořádně ten výrok nepřečetl, pane Koláři. Že pod jeho vedením by do takové vlády nešli. Ale já jsem vůbec nemluvil o vládní koalici mezi hnutím ANO a sociální demokracií pod vedením pana Bohuslava Sobotky,“ pokračoval s úsměvem na tváři prezident. Takže myslíte, že po volbách už nebude předsedou ČSSD? doplnil svůj dotaz novinář a hlava státu ho hned ujistila svou odpovědí: „Buď změní svůj názor-varianta A. A varianta B je ta, kterou jste právě řekl, že nebude předsedou sociální demokracie,“ doplnil Zeman.

Fandím Slavii, protože ji koupili Číňané

V závěru pořadu došlo na dotazy občanů. Televize se napoprvé rozjela do Berouna, kde občané dostali prostor položit dotaz prezidentovi. „Pane prezidente, mohl byste mi říci, proč se s ohledem na svůj úřad nemůžete chovat trochu slušněji,“ zněl vůbec první dotaz.

„Bylo by dobré, kdybyste řekla, v čem jsem se nechoval slušně. Pokud jste tohle neřekla, neřekla jste nic,“ reagoval host pořadu.

Nakonec došlo na otázku, zda fandí Spartě či Slavii. „Vzhledem k tomu, že podporuji čínské investice v Česku a čínská společnost CEFC koupila Slavii, tak fandím Slavii. ... A pokud jsem si všiml, tak Slavia teď vede ligu,“ uzavřel prezident republiky své účinkování v prvním dílu pořadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…