Na inauguraci je do Vladislavského sálu Pražského hradu pozváno 626 hostů. Kromě poslanců a senátorů, z nichž někteří se ale omluvili, by neměli chybět ani Klaus s manželkou Livií a Dagmar Havlová, vdova po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi. Chybět nebudou členové vlády a pozvánku obdrželi nejen velvyslanci, ale také zástupci církví.
V průběhu ceremoniálu Zeman složí přísahu na českou ústavu a přednese první prezidentský projev. Krátce po přísaze zazní z Petřína 21 dělových salv, bezprostředně poté v sále státní hymna.
Dění v sále bude přenášeno na velkoplošné obrazovky v areálu Hradu, lidé budou moci inauguraci sledovat také v televizi.
Bohatý program
Po ukončení ceremoniálu v sále bude Zeman na třetím hradním nádvoří přítomen vojenské přehlídce. Plánovaná je také krátká pobožnost v katedrále sv. Víta. K modlitbě před relikvií sv. Václava jsou přizváni i zástupci dalších církví. Slavnostní akce na Hradě by pak měl ukončit oběd nové hlavy státu s nejvyššími ústavními činiteli.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku


