Miloš Zeman znovu veřejně vystoupil a pronesl vážné varování. Tentokrát se týkalo Velké Británie

26. 1. 2016 21:11

REPORTÁŽ V úterý odpoledne prezident Miloš Zeman v rámci své návštěvy Jihomoravského kraje zavítal do Slavkova u Brna, kde se setkal v sále společenského centra Bonaparte asi se čtyřmi stovkami obyvatel Slavkova a okolí. Beseda měla tentokrát i částečně polemický charakter a někteří diskutující vystoupili i s kritickými příspěvky.

Miloš Zeman znovu veřejně vystoupil a pronesl vážné varování. Tentokrát se týkalo Velké Británie
Foto: David Daniel
Popisek: Prezident Miloš Zeman a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek ve Slavkově u Brna

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) debatu uvedl s tím, že připomněl třetí výročí od zvolení Miloše Zemana do funkce, které připadlo na den návštěvy Slavkova, a poděkoval mu za to, jakým způsobem vykonává svou funkci.

Miloš Zeman v úvodu řekl, že když politici dostanou před ústa mikrofon, propadají nemoci zvané žvanivost. „Říká se, že i nejhlubší myšlenku můžete vyslovit v prvních třech minutách svého projevu, ale jak vidíme na parlamentních obstrukcích, kde žvanění nabývá převahy nad racionální diskusí, někteří politici této nemoci podléhají do té míry, že je jejich nemoc nevyléčitelná. Já bych nechtěl jejich osud následovat. A jediný způsob, jak tomu zabránit, je vydat se z ponorky, ať se ta ponorka nazývá Lánský zámek, parlament nebo kancelář ministra, kde jste uzavřen v úzkém kruhu lidí, kteří vám lichotí, a kde degenerujete. Já ale na svých cestách po republice nechodím za občany, abych jim kázal, ale abych jim naslouchal. Vzhledem k tomu, že mám ale rád bonmoty, uvedu jeden, jehož nejsem autorem já sám, ale Napoleon Bonaparte – Když k císaři dorazila ordonance a hlásila mu: Útočíme do desetinásobné přesily, císař odpověděl: Útočte dál, než si vás stačí spočítat. – A já bych všem nám popřál, abychom dovedli bojovat proti přesile, přesile závisti, pomluv a urážek, protože to, co činí život krásným, je to, že za námi něco konkrétního zůstane, nějaké vykonané dílo – zasazený strom, postavený dům nebo dítě.“ Poté prezident Zeman blahopřál Slavkovu k nejnižší nezaměstnanosti, která je zde nižší než v Praze, a poděkoval, že se stará o svůj zámek a investuje do jeho oprav, a každému z přítomných – včetně sebe – popřál, aby nikdy, byť by byl v pokročilém věku, neztratil chuť k užitečnému boji.

Kauza otrávené spodní vody a černé skládky

První tazatelka se na Miloše Zemana obrátila jako na představitele nejvyšší výkonné moci v konkrétním případě špatné vymahatelnosti práva a uvedla příklad, kdy se setkala s nezájmem soudů i policejních vyšetřovatelů ve věci otrávené vody v Ivanovicích na Hané. Žena dokonce uváděla, že byla s problémem u ministra Babiše, který ji ale odkázal k poslanci do Prostějova. Na emocionální dotaz prezident Zeman odpověděl, že problém otrávených spodních vod by měla mít v gesci inspekce životního prostředí, která má povinnost odpovědět na podnět do třiceti dnů, a pokud se tak nestalo, jde o správní delikt. Kromě toho požádal hejtmana Michala Haška, aby se k věci vyjádřil z titulu své funkce. Michal Hašek požádal o kopii podání, jež žena přinesla, a přislíbil pomoc. Poté uvedl další příklad, kdy kraj zasahuje v oblasti životního prostředí. „Asi víte, co se děje ve Vážanech. Veřejně oznamuji, že jsem v několika málo týdnech připraven vyhlásit ve Vážanech stav nebezpečí, protože tamní černá skládka, na které si zřejmě někdo dobře namastil kapsu, se dala do pohybu a dnes hrozí zavalením suchého poldru a hrozí kalamita,“ popsal přístup kraje Michal Hašek. Prezident také přislíbil, že se ve věci obrátí na ministra životního prostředí, se kterým se má v příštích dnech setkat.

Další z tazatelů se snažil dopátrat prezidentova názoru na elektronickou evidenci tržeb. Podle Miloše Zemana v tomto případě může být jen technická diskuse o tom, zda nezavést registrační pokladny s fiskální pamětí, které jsou obvyklejším řešením, ale podstata věci – obrana proti daňovým únikům – je zásadní, je třeba podvodům zabránit. „Hledáme řešení, které daňovým únikům zabrání. Pokud řemeslník řekne, že něco udělá bez faktury, je to daňový podvod. My to bereme jako kavalírský delikt, za který by ale v Americe bylo deset let. Neuvědomujeme si, že tyto delikty ochuzují nás všechny, a kromě toho poctivé řemeslníky stavějí do horšího světla než ty nepoctivé, protože ti pak vypadají levněji, neboť nemusejí platit daň,“ řekl Zeman s tím, že souhlasí s ministrem Babišem, vyjádřil jen obavu z technické spolehlivosti systému.

Na pořad debaty přišly i světová politika a její evergreen – imigrační krize. Konkrétní dotaz pro prezidenta zněl – jaká osobně vidí řešení nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu. Tazatel také zmínil problém hrozícího vystoupení Velké Británie z EU. Ve věci migrace podle Miloše Zemana jde o konkrétní řešení, nejen o kritiku migrační krize. „Řešení vidím ve dvou úrovních. Jedna je ta celoevropská, kde jsem zastáncem celoevropské pohraniční stráže, protože EU musí umět chránit své hranice, a nepovažuji za správné, aby tato stráž měla jen patnáct set členů, protože převaděčů je přes třicet tisíc,“ uvedl k migrační krizi prezident s tím, že by všechny státy měly vyčlenit určitý počet příslušníků pro tuto službu. Druhá zmíněná rovina problému je ochrana státních hranic České republiky smíšenými hlídkami policie a armády, protože prezident považuje za nejlepší ilegální migranty na naše území vůbec nepouštět.

Fotogalerie: - Zeman v Jihomoravském kraji

Prezidenta Miloše Zemana přivítali v Brně, kde zah...
Prezident Miloš Zeman pózoval fotografům za volant...
Prezident nechal v Zetoru svůj podpis
Zaměstnanci firmy Zetor na setkání s prezidentem M...
Zemana přivítal v Tišnově sál zaplněný do poslední...
Při návštěvě Jihomoravského kraje prezident Zeman ...

Odchod Británie z EU by způsobil nerovnováhu

K problému britského odchodu z EU Miloš Zeman řekl, že je proti tomu, aby tato země vystoupila z EU, i když je to věc jejího lidu. „Důvodem je zejména to, že by pak Evropskou unii ovládaly pouze dva silné státy – Německo a Francie – a neexistovala by potřebná rovnováha, protože nyní lze uzavírat různé účelové koalice, kde jeden velký stát, dva tři střední a tři čtyři malé mohou získat i většinu. Kdyby ale tandem Paříž – Berlín byl bez Londýna, hrozí taková dominance těch dvou zemí EU, že proti jejich vůli nepůjde prosadit nic. Stůl na třech nohách je vždy stabilnější než stůl, který má nohy jen dvě,“ vysvětlil bonmotem Miloš Zeman.

Prezidentovi se dostalo z auditoria i poděkování za odvážný postoj k ideologii islámu a tazatel zmínil zejména islámské pojetí vztahu k ženám, které je podle něj neslučitelné s naší křesťanskou kulturou. Miloš Zeman odpověděl citátem súry z Koránu, která podle prezidenta zní: Pokud je žena neposlušná, bij ji. „Vztah islámské kultury k ženám je dramaticky odlišný od vztahu evropské kultury k ženám,“ řekl v odpovědi prezident.

Poslední tazatel se vymezil kontroverzně vůči prezidentovi a citoval z výnosu vlády z roku 2000, týkajícího se vymezení brněnské průmyslové zóny. Problémem podle účastníka besedy přitom je neřešená situace v přilehlé oblasti Slatiny, kde podle něj doprava znemožňuje život. Miloš Zeman reagoval s tím, že nemá dost informací a bude o ní lépe informován Michal Hašek. Jihomoravský hejtman pak vysvětlil, že problémem Brna je to, že nemá nový územní plán, který blokuje náměstek primátora za Stranu zelených. „Ministerstvo životního prostředí nám již dodalo kompletní posudek na krajské zásady územního rozvoje, tento čtvrtek bude zastupitelstvo Jihomoravského kraje projednávat první jejich část a do krajských voleb vydáme jejich finální podobu. V Brně je dnes ale takový stav, že kvůli neumětelství některých lidí má dnes město územní plán z roku 1994 a bez nového územního plánu nelze situaci řešit,“ vysvětlil Hejtman Hašek.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Daniel

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

18:05 Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

Novinář a komentátor Jindřich Šídlo na serveru Seznam Zprávy hodnotí druhé funkční období prezidenta…