Miluji EU, ale tohle je katastrofa. Přední politik Západu šokoval

18.02.2021 8:26

Europoslanec Guy Verhofstadt, belgický liberální politik, o sobě říká, že sice miluje Evropskou unii, ale i tak prý musí nahlas a jasně říct, že EU při shánění vakcíny proti nemoci covid-19 selhala. „Je to fiasko,“ poznamenal bez obalu. A na rovinu popsal, kde je chyba.

Miluji EU, ale tohle je katastrofa. Přední politik Západu šokoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Společné předvolební shromáždění proevropských stran, které pořádalo Pulse of Europe Czech Republic na Staroměstském náměstí

Portál Euobserver upozornil na vyjádření belgického europoslance Guye Verhofstadta. Už i on, ač velký stoupenec EU, obhájce myšlenky vzniku Spojených států evropských, tvrdí, že evropské společenství selhalo při nákupu vakcín. Verhofstadt byl v letech 2009-2019 lídrem europarlamentní skupiny ALDE, kam patří i ANO Andreje Babiše.

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

66%
34%
hlasovalo: 8988 lidí

„Miluji EU, o tom není pochyb. Myslím si, že v těchto těžkých dobách je evropská integrace jedinou rozumnou cestou vpřed pro náš kontinent. Ale to neznamená, že musíme zavírat oči, když se něco pokazí. Je naší povinností být nejhlasitějším kritikem, zvláště když Evropa nedosahuje svého potenciálu a nenaplňuje naše očekávání. A to je přesně to, co se právě teď děje se strategií vakcín EU ... fiasko,“ uvedl Verhofstadt s tím, že v řadě zemí se očkování téměř zastavilo.

Jedním dechem připomněl, že v USA první dávku vakcíny dostalo už 10 procent obyvatel, ve Velké Británii je to 20 procent a v Izraeli polovina populace. V EU jsou to 4 procenta lidí.

„V továrnách na území EU se přitom produkuje obrovské množství vakcín. Problém je podle Verhofstadta v tom, že si v EU necháváme jen zlomek této produkce a většinu prodáváme do světa. Evropa je světovým lídrem ve výrobě vakcín. Více než 75 procent všech vakcín se vyrábí v Evropě, platí to i u většiny z téměř 200 milionů vakcín proti covidu-19, které již byly vyrobeny,“ uvedl Verhofstadt

Kde se stala základní chyba?

„Podle mého názoru najdeme odpověď ve smlouvách, které EU podepsala s farmaceutickými firmami. Tyto smlouvy byly uzavřeny minulý rok. ... Tyto smlouvy jsou extrémně nevyvážené,“ rozčilil se Verhofstadt. Příliš velký důraz se v nich prý klade na cenu a příliš málo prostoru je věnováno včasnému dodání vakcín do EU. Dalším slabým místem je podle belgického politika schvalování vakcín Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

20:07 „Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

Neočkovaný srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Au…