Miluji EU, ale tohle je katastrofa. Přední politik Západu šokoval

18.02.2021 8:26

Europoslanec Guy Verhofstadt, belgický liberální politik, o sobě říká, že sice miluje Evropskou unii, ale i tak prý musí nahlas a jasně říct, že EU při shánění vakcíny proti nemoci covid-19 selhala. „Je to fiasko,“ poznamenal bez obalu. A na rovinu popsal, kde je chyba.

Miluji EU, ale tohle je katastrofa. Přední politik Západu šokoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Společné předvolební shromáždění proevropských stran, které pořádalo Pulse of Europe Czech Republic na Staroměstském náměstí

Portál Euobserver upozornil na vyjádření belgického europoslance Guye Verhofstadta. Už i on, ač velký stoupenec EU, obhájce myšlenky vzniku Spojených států evropských, tvrdí, že evropské společenství selhalo při nákupu vakcín. Verhofstadt byl v letech 2009-2019 lídrem europarlamentní skupiny ALDE, kam patří i ANO Andreje Babiše.

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

66%
34%
hlasovalo: 8991 lidí

„Miluji EU, o tom není pochyb. Myslím si, že v těchto těžkých dobách je evropská integrace jedinou rozumnou cestou vpřed pro náš kontinent. Ale to neznamená, že musíme zavírat oči, když se něco pokazí. Je naší povinností být nejhlasitějším kritikem, zvláště když Evropa nedosahuje svého potenciálu a nenaplňuje naše očekávání. A to je přesně to, co se právě teď děje se strategií vakcín EU ... fiasko,“ uvedl Verhofstadt s tím, že v řadě zemí se očkování téměř zastavilo.

Jedním dechem připomněl, že v USA první dávku vakcíny dostalo už 10 procent obyvatel, ve Velké Británii je to 20 procent a v Izraeli polovina populace. V EU jsou to 4 procenta lidí.

„V továrnách na území EU se přitom produkuje obrovské množství vakcín. Problém je podle Verhofstadta v tom, že si v EU necháváme jen zlomek této produkce a většinu prodáváme do světa. Evropa je světovým lídrem ve výrobě vakcín. Více než 75 procent všech vakcín se vyrábí v Evropě, platí to i u většiny z téměř 200 milionů vakcín proti covidu-19, které již byly vyrobeny,“ uvedl Verhofstadt

Kde se stala základní chyba?

„Podle mého názoru najdeme odpověď ve smlouvách, které EU podepsala s farmaceutickými firmami. Tyto smlouvy byly uzavřeny minulý rok. ... Tyto smlouvy jsou extrémně nevyvážené,“ rozčilil se Verhofstadt. Příliš velký důraz se v nich prý klade na cenu a příliš málo prostoru je věnováno včasnému dodání vakcín do EU. Dalším slabým místem je podle belgického politika schvalování vakcín Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala je hrobař.“ U Xavera došlo na ekonomické vyhlídky Česka

9:45 „Fiala je hrobař.“ U Xavera došlo na ekonomické vyhlídky Česka

Hloupost, zkorumpovanost, kroky současné vlády jsou likvidační, uvedl bývalý ministr financí, ekonom…