Ministerstva jsou proti povinnému vymáhání škody po úřednících

23.03.2019 10:58 | Zprávy
autor: mp

Ministerstva odmítla opětovnou poslaneckou novelu Starostů, podle níž by stát byl povinen, nikoli pouze mohl, vymáhat po svých úřednících škodu, kterou mu způsobili nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným postupem. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Obdobné tři návrhy předchozí vlády odmítly, nynější ji projedná v pondělí, napsala ČTK.

Ministerstva jsou proti povinnému vymáhání škody po úřednících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády. Na programu bzla například novela zákona o Kanceláři prezidenta republiky

Novela mění současnou praxi, kdy stát škodu vymáhat může, ale nemusí. Starostové argumentují tím, že kraje a obce takovou povinnost mají. Kritici se ale obávají například toho, že se státní úředníci budou bát rozhodovat. Zastánci změny to odmítli. „I nečinnost, prodlevy a případně jiné obstrukční postupy úředníků jsou samy o sobě nesprávným úředním postupem,“ uvedli poslanci Starostů.

Ministerstvo financí svůj nesouhlas zdůvodnilo mimo jiné tím, že novela nebere v úvahu takzvaný řetězec velení. Jde o stav, kdy podřízení úředníci, formálně odpovědní za nezákonné rozhodnutí, jsou při svých postupech vázáni interními předpisy a navíc nemusí mít rozhodující vliv na konečný výsledek rozhodnutí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Projekt E6

Narovinu věříte tomu, že ať by byl u vlády kdokoliv, že by těch 6 zemí stálo o to, aby se do projektu zapojila i ČR? Já myslím, že o nás v EU nestojí. A co říkáte na to, jak se EU čím dál víc štěpí a vytváří se uvnitř ní jakési koalice států? Není to úplně v rozporu s tím, proč EU vznikla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ještě víc rozmazáno. Vystrčil zveřejnil SMS Babišovi

15:00 Ještě víc rozmazáno. Vystrčil zveřejnil SMS Babišovi

Předmětem kontroverze se stal Vystrčilův let armádním speciálem CASA C-295M do Itálie, na pozadí kon…