Ministerstvo chce seškrtat prostředky na inkluzi. Komora přiznala, že byla nedomyšlená

19.11.2019 18:05

Učitelé můžou chystat další stávku. Podle šéfa Pedagogické komory Radka Sárköziho Ministerstvo školství plánuje změny v zákonu o inkluzi, kdy chystá propuštění většího počtu asistentů pedagoga a snížení prostředků na inkluzi o necelé dvě miliardy korun. Zástupci Pedagogické komory to považují za nepřijatelné a naopak žádají další navyšování státních peněz na příplatky pro třídní učitele.

Ministerstvo chce seškrtat prostředky na inkluzi. Komora přiznala, že byla nedomyšlená
Foto: msmt.cz
Popisek: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
reklama

Sárközi tvrdí, že ministerstvo v čele s Robertem Plagou (za ANO) navrhuje propuštění až 2 600 asistentů a snížení financí určených na inkluzi o 400 milionů příští rok a 1,4 miliardy za dva roky. To je podle něj zásadní problém v „už tak nedomyšlené“ inkluzi, protože práci propuštěných asistentů by museli zastat přetížení učitelé.

„Povede to jen k dalšímu přetěžování učitelů a jejich odchodům ze školství. Učitelé opouštějí školství nejen kvůli finančním podmínkám, ale rovněž kvůli špatnému nastavení inkluzivního vzdělávání a s tím souvisejícímu nárůstu povinností a byrokracie. Pedagogové nedostávají za práci navíc, která je spojená s inkluzí, žádné nárokové příplatky a dělají vše zadarmo,“ řekl pro Echo24 Sárközi.

Ministerstvo školství ale své kroky obhajuje. „Racionalizace a efektivní nastavení financování inkluze je jedním z dlouhodobých úkolů resortu, který realizujeme již od roku 2017 řadou systémových a legislativních opatření,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová, podle níž ani nesouhlasí zmiňovaná částka 1,4 miliardy.

Pro rok 2020 je předepsáno snížení objemu prostředků na společné vzdělávání ve výši 400 milionů, pro následující však pouze o 1,2 miliardy. O rozpočtu na rok 2021 nicméně budou vedena jednání v příštím roce, navíc snížení prostředků nemusí zákonitě znamenat omezení asistentů pedagoga,“ tvrdí Lednová.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Pedagogická komora napsala otevřený dopis na ministerstvo, ve kterém kromě zmíněného požaduje také navýšení financí putujících do škol. Podle Sárköziho jsou potřeba na příplatky pro třídní učitele a za specializované činnosti dvě miliardy korun. Žádá také pět miliard pro ředitele škol, kteří tyto peníze rozdělují na odměnách. To by mělo zajistit vládou původně slíbených 15 % růstu platů.

Na čem se shodnou představitelé pedagogů i ministerstva, je fakt, že současný zákon o inkluzi nefunguje a je potřeba jej změnit. Navrhuje se například, že školy budou mít vlastní pedagogické asistenty, zatímco nyní je asistent žákovi s postižením přidělen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …