Ministerstvo zahraničí ruší službu konzulárního ombudsmana

21.11.2019 10:14

Ministerstvo zahraničí pro malý zájem ruší službu takzvaného konzulárního ombudsmana, který se zabýval dotazy občanů a náměty na zlepšení služeb českých zastupitelských úřadů. Uvedl to dnes Radiožurnál. Úřad nyní hledá efektivnější řešení, uvažuje například o zřízení kontaktního místa nebo zavedení digitálního přístupu k některým konzulárním službám, řekl rozhlasu šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Zprávu převzala ČTK.

Ministerstvo zahraničí ruší službu konzulárního ombudsmana
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí
reklama

Od srpna, kdy ombudsman začal fungovat, se na něj obrátilo jen 20 lidí. Ministerstvo zahraničí v létě uvedlo, že testovací provoz vyhodnotí na konci turistické sezony, tedy v druhé polovině září, a poté rozhodne, zda zůstane v provozu natrvalo.

Lidé se mohli se svými podněty obracet na speciální telefonní linku nebo e-mailovou adresu, kde na ně reagovali odborníci z konzulárního odboru. „Nebude to náhrada konzulární pomoci našich zastupitelských úřadů. Jedná se skutečně o ombudsmana, to znamená prostředek na řešení rozličných podnětů našich občanů a námětů na zlepšení našich služeb,“ poznamenal při zavedení služby náměstek pro konzulární sekci ministerstva Martin Smolek.

Úkolem konzulární služby je poskytovat pomoc v různých životních situacích, do nichž se lidé mohou dostat během svého pobytu v zahraničí a které nejsou schopni řešit vlastními silami. Často se jedná o pomoc v nouzi, třeba při nehodách, závažných úrazech a onemocněních, ztrátě dokladů či omezení osobní svobody. Konzulární služba plní také úkoly veřejné správy. Prostřednictvím zastupitelských úřadů je možné například zaregistrovat matriční událost, která se stala v zahraničí, například narození či sňatek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…