Ministerstvo zahraničí uvádí na pravou míru prezidentova slova: Pravda je, že...

04.05.2018 14:55

Ruští představitelé dnes přivítali čtvrteční výrok českého prezidenta Miloše Zemana o výrobě nervově paralytické látky novičok v Česku. Podle Moskvy Zemanova slova dokládají, že Británie lživě obviňuje Rusko z provedení útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. České úřady dnes zdůraznily, že v ČR se podobné látky vyrábějí pouze v mikroskopickém množství a že prezident hovořil o látce nesoucí jiné označení než jed použitý v anglickém Salisbury.

Ministerstvo zahraničí uvádí na pravou míru prezidentova slova: Pravda je, že...
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničních věcí
reklama

Podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) mohlo být při březnovém útoku použito řádově vyšší množství 50 až 100 gramů.

„Je to další výmluvná ilustrace neudržitelné pozice, kterou předvedlo vedení Velké Británie,“ prohlásil o Zemanových slovech mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož se český prezident postaral o „další potvrzení, že celý příběh se Skripalovými je absolutní provokací a hazardem“.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová označila Zemanův výrok za vyvrácení „žvástu vlády Theresy Mayové o tom, že novičok se jakoby vyráběl pouze v Rusku“. Severoatlantická aliance by podle ní měla vysvětlit, proč tajila informace o novičoku v Česku. Podle ruské mluvčí se nakonec ukáže, že kapacitu vyrábět novičok mají i další členské státy NATO.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Případ provázený vyhoštěním desítek diplomatů z obou stran prohloubil roztržku mezi Ruskem a Západem. Moskva dlouhodobě rázně odmítá britské tvrzení, že útok z počátku března je jejím dílem.

České ministerstvo zahraničí dnes zdůraznilo, že Zeman hovořil o jiné látce, než byla podle Británie použita při útoku. Zatímco Zeman mluvil o nervově paralytické látce označované jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, v Salisbury byli Skripalovi podle Londýna otráveni látkou A234.

Šéf OPCW Ahmet Üzümcü listu The New York Times řekl, že podle zjištění jeho organizace mohlo být při útoku použito 50 až 100 gramů novičoku v kapalném skupenství. Pro laboratorní účely se přitom vyrábí řádově nižší množství, dodal.

Podle českého ministerstva obrany jsou v ČR látky typu novičok syntetizovány v řádech mikrogramů kvůli protichemické obraně a jsou likvidovány po provedení testů.

Premiér Andrej Babiš dal dnes najevo překvapení z toho, že se české tajné služby rozcházejí v otázce přítomnosti novičoku v ČR. Zatímco vojenští zpravodajci podle Zemana označili látku A230 za novičok, ti civilní jsou podle prezidenta opačného názoru. Babiš dodal, že bude po tajných službách chtít vysvětlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…