Ministr Havlíček nebude chtít víc peněz pro ministerstvo. Má jiný plán

18.08.2019 17:50

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nebude ze státního rozpočtu na příští rok požadovat pro svůj resort peníze navíc. Havlíček řekl ČTK, že jeho úřad bude střízlivý v nadpožadavcích a je přesvědčen, že se dohodnou, aby nezasáhli rozpočet.

Ministr Havlíček nebude chtít víc peněz pro ministerstvo. Má jiný plán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

V pondělí se kvůli tomu sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá u všech ministerstev také se snížením počtu pracovních míst o deset procent.

Havlíček potvrdil, že se budou o pět až deset procent redukovat i na ministerstvu a téměř ve všech 30 organizacích, které s ním souvisejí.

„Záleží ale na tom, jak se instituce vyvíjí a má fatální potřeby růstu, tak ho zase nechceme někomu brzdit. Jsme ale přesvědčeni, že v každé organizaci lze ušetřit na osobních nákladech. Mojí ambicí je to, že ti, kteří zůstávají, dostanou více. Z té částky, která odejde, se dá část těm, kteří zůstávají, a část se odvede do rozpočtu,“ dodal.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Výdaje MPO by měly v roce 2020 proti letošnímu roku stoupnout o 24 procent na 49,1 miliardy korun, tedy asi o deset miliard Kč. Bez výdajů, které pokrývají evropské peníze a další fondy, by se měl rozpočet resortu meziročně zvýšit o 4,2 procenta na 37,1 miliardy korun. Většina budou tradičně dotace na takzvanou zelenou energii.

„Drtivá část peněz jsou výdaje, které jsou spojeny s obnovitelnými zdroji, konkrétně se soláry. To nám dnes činí ze zhruba 38 miliard řádově 27 miliard, což je obrovská částka. My se v tuto chvíli bavíme o desítkách milionů korun, které nám tam spíše nehrají, ale já věřím, že se (s Schillerovou) na tom domluvíme,“ řekl ČTK Havlíček.

S větším objemem peněz než letos má hospodařit také Energetický regulační úřad, jehož výdaje meziročně stoupnou o 1,3 procenta na 299,3 milionu korun. Méně peněz naopak budou mít k dispozici Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nebo Český báňský úřad (ČBÚ). Výdaje SÚJB mají meziročně klesnout o 0,4 procenta na 427,9 milionu korun, SSHR o 5,6 procenta na 2,5 miliardy korun a ČBÚ o 4,6 procenta na 166,3 milionu korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…