Ministr Herman odpovídal čtenářům. Opět došlo na Sudeťáky i jeden zcela mimořádný projekt

04.02.2017 21:33

Z PROFILŮ Na otázky, které se nashromáždily na jeho profilu na serveru ParlamentníListy.cz, odpovídal dnes večer ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Ministr Herman odpovídal čtenářům. Opět došlo na Sudeťáky i jeden zcela mimořádný projekt
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman
reklama

První dnes zodpovězená otázka se týkala toho, proč potřebuje koncert klasické hudby, v němž bude účinkovat Plácido Domingo, dotaci osm milionů korun. „Dotace 8 mega na dva komerční koncerty, to je síla! Kolik tam bude diváků a kolik bude příspěvek na jednu vstupenku? To jsou koncerty pro nějaké sociálně slabé občany, kteří nemají na vstupné? Nebylo by lepší, kdyby se ty peníze daly na postižené děti a na koncert se udělala sbírka víček?“ ptal se čtenář. „Jedná se o zcela mimořádný projekt, který připomene vazby Wolfganga Amadea Mozarta k Praze a 230. výročí uvedení opery Don Giovanni ve Stavovském divadle. Za tímto projektem stojí jedna z největších hudebních osobností současného světa, Maestro Plácido Domingo. Tento projekt bude nejen svátkem Mozartovy hudby v Praze, ale upoutá na naše hlavní město i zájem světové veřejnosti a napomůže tak Praze stanout opět na špici kulturních metropolí světa,“ vysvětlil Herman.

„Pane ministře, nemáte v sobě pocit hanby, jakým způsobem se podbízíte Sudeťákům? Copak nemáte špatné svědomí vůči lidem zavražděným v koncentračních táborech?“ zajímalo dalšího čtenáře. „Obávám se, že jste nepochopil zásadní sdělení mého postoje. Totiž, že nelze směšovat etnickou a politickou identitu. Tedy, nelze vinit všechny československé Němce ze zločinů, kterých se řada příslušníků tohoto etnika dopouštěla. A věřte, že o nacistických zločinech vím, i díky historii vlastní rodiny, opravdu hodně. Nevím, proč bych měl mít pocit hanby? V souladu s naší zahraniční politikou se snažím o pravdivé vyrovnávání se s dědictvím minulosti, což ke kultuře národa patří,“ vysvětlil Herman svůj postoj k sudetským Němcům.

Další dotaz směřoval k tomu, zda si myslí, že se KDU-ČSL dohodne s hnutím STAN. „Jsem zastáncem dialogu a spolupráce. Když jsou lidé schopni spolupracovat, je to přidanou hodnotou společného díla. Vznik moderní konzervativní nesocialistické platformy se jeví jako zajímavá alternativa naší politiky. Jednání však ještě nejsou ukončená,“ upřesnil.

Další čtenář si myslí, že by se do pomoci syrským křesťanům mohla zapojit KDU-ČSL či Charita.

„Česká katolická charita se aktivně na pomoci křesťanům v Sýrii podílí. KDU-ČSL charitativní aktivity určené potřebným lidem podporuje, bez ohledu na jejich náboženské vyznání,“ odpověděl Herman.

Čtenář, který se podepsal jen jako „mravenec-99“ se ptal na to, co by říkal, kdyby koalice KDU-ČSL a STAN získala ve volbách pouhých 9,9 % hlasů a do Poslanecké sněmovny by se nedostala. „Není to z Vaší strany zbytečný risk?“ zajímalo čtenáře. „To by samozřejmě bylo pro nás nepříjemné. Jednak ale věřím, že se tak nestane, jednak stále probíhá celá řada jednání, jejichž cílem je co nejlepší volební výsledek,“ odpověděl Herman.

  • Celé znění otázek a odpovědí najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…