Ministr Herman se zastal muslimů. Jejich víra prý není zvrácená

16.09.2015 9:20

Máme morální a praktickou povinnost imigranty přijímat, nebo to znamená ohrožení pro naši civilizaci? Zamýšlel se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). V této otázce dle něj nepomůže nic jiného nežli zdravý rozum spojený s morálkou. V komentáři pro Lidové noviny Herman vysvětlil, co tím myslel.

Ministr Herman se zastal muslimů. Jejich víra prý není zvrácená
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Podle ministra kultury a laicizovaného katolického kněze je třeba v debatě o uprchlících rozlišovat dvě věci – humanitární stránku problému a střet mezi naší kulturou a islámem.

Pokud jde o samotné běžence, ve vypjaté době, kdy jim jde o život, se dle Hermana nemůžeme ptát na něčí náboženství. To by prý odporovalo univerzalitě lidských práv. Na náboženství se můžeme ptát až tehdy, kdy půjde o lidi, kteří by se měli integrovat do západní společnosti. Ani tam by nás to ale z politického a občanského hlediska nemělo dle Hermana zajímat do doby, než nastane problém, tedy když se něčí náboženské a kulturní zásady a praktiky dostanou do konfliktu s našimi zákony.

V otázce islámu zastává Herman stanovisko, že islám není ze své podstaty zvrácený, jak se domnívají někteří jeho odpůrci, neb prý ze své podstaty není zvrácené nic. Ministr kultury ovšem připouští, že islám může být kvůli svému vývoji snadnějším nosičem násilí a netolerance. Na tomto místě Herman připomíná, že křesťanství má za sebou také dobu násilí, mučení a lámání svědomí. „Argumentovat tím, že to byly jen odchylky, ale ideál byl správný, připomíná ujišťování komunistů, že teď už to budou určitě dělat správně,“ říká k tomu laicizovaný katolický kněz.

V islámu bychom tudíž dle jeho názoru měli podpořit umírněné síly. Herman argumentuje tím, že na světě žije miliarda muslimů, a kdyby byla jejich víra od základu zvrhlá, vypadal by prý svět o dost hůře než dnes.

V diskuzi o „agentech“ Islámského státu rovněž apeluje ministr kultury na zdravý rozum a oproštění se od hysterie. Kdyby chtěl IS v Evropě způsobit velké škody, stačilo by mu prý provést několik teroristických útoků. Na ty však prý nepotřebuje posílat statisíce běženců. Stačí mu ukázat prstem na nějakého mladého vykořeněného muslima žijícího v Evropě, popř. na zmatené konvertity či konvertitky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

21:59 A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

Prezident Miloš Zeman opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální d…