Ministr Herman vysvětlil čtenářům, proč si Čína nezaslouží Slovanskou epopej

28. 6. 2017 8:31

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) odpovídal na dotazy čtenářů, které mu položili na jeho profilu na serveru ParlamentníListy.cz.

Ministr Herman vysvětlil čtenářům, proč si Čína nezaslouží Slovanskou epopej
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman na sjezdu KDU-ČSL
reklama

Jeden z dotazů směřoval například na filantropa a miliardáře George Sorose. „Jaký je váš názor na tohoto pána?“ zeptal se čtenář. „Zmíněného člověka osobně neznám. Čerpám jen z médií, kde jsou zprávy různorodé. Snažím se také si objektivní názor utvořit,“ poznamenal krátce Herman.

Řeč přišla i na události v Ležákách, jejichž výročí si v těchto dnech připomínáme. „Když vystupujete na sudetoněmeckých dnech, žádáte Němce, aby odčinili své zločiny během 2. světové války? Vyvraždili 25 milionů lidí, z toho naprostou většinu tvořili Slované,“ uvedl tazatel s tím, že Němci nikomu dosud neuhradili předepsané reparace a ke svým zločinům říkají: „To Hitler, to nacisté.“

„Nemáte dobré informace. V Německu bylo také mnoho lidí, kteří Hitlera a jeho politiku odmítali a aktivně proti němu bojovali. Pro německou protifašistickou opozici byl již v roce 1933 vybudován koncentrační tábor Dachau. Příslušníci německého národa byli věznění i v řadě dalších koncentráků s ostatními lidmi. Směšovat národnost a politiku není správné. A Německo se navíc po válce dokázalo se svou vlastní minulostí poctivě vyrovnat. Hluboký demokratizační proces v Německu se podařil, což je pro mě nadějí do budoucna i u nás,“ odvětil Herman.

Další z tazatelů se věnoval Muchově epopeji, jež se vrací zpět domů, i když měla být původně vystavována i v Číně. „Vy jste ale několikrát prohlásil, že v Číně nebyly pro její vystavení vhodné podmínky, a proto její zapůjčení do Číny nepřipadá v úvahu. Jakým způsobem bylo ověřováno zda v Číně jsou podmínky pro její vystavení?“ zeptal se čtenář. 

„Co se týče podmínek pro vystavení Slovanské epopeje v Čínské lidové republice, bude je Ministerstvo kultury zkoumat v rámci případné žádosti o vývoz do této destinace. V této souvislosti připomínám, že povolení k vývozu kulturní památky do zahraničí, podle § 20 zákona č. 20/1987 sb. o státní památkové péči v platném znění, je udělováno individuálním správním aktem (rozhodnutím) v rámci správního řízení, kde jsou zkoumány konkrétní okolnosti každé jednotlivé kauzy, a nelze tedy paušalizovat vhodnost či nevhodnost vývozu kulturní památky do zahraničí v obecné rovině,“ zmínil Herman.

Otázky i odpovědi najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

18:41 Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) natočil další „Čau lidi“. Ze všech sil propagoval aplikaci e-roušk…