Ministr Mládek dnes jednal s nositelkou Nobelovy ceny Su Ťij

31.10.2016 19:42

Barmská ministryně zahraničí a laureátka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která je hlavní představitelkou demokratických změn v zemi, přijala dnes v hlavním městě Neipyijtu českého ministra průmyslu a obchodu Jan Mládka (ČSSD). Do Barmy přicestoval na třídenní pracovní návštěvu v čele podnikatelské mise Svazu průmyslu a dopravy ČR, informovalo tiskové oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Ministr Mládek dnes jednal s nositelkou Nobelovy ceny Su Ťij
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Mládek při jednání nabídl Barmě spolupráci mimo jiné v oblasti energetiky a zpracování potravin a zemědělství. Ta by podle Su Ťij měla být cílená a v případě potravinářství stojí především o udržitelný rozvoj. Za inspirativní považuje v tomto směru země, jakými jsou například Nový Zéland nebo Kanada. Vysoký potenciál spolupráce může spočívat také v budování robustnější energetiky nebo komunikačních sítí.

„Cílem této cesty je navázat na tradiční hospodářské vztahy a rozvinout obchodní spolupráci se zemí, která byla naším dlouholetým tradičním partnerem, a jsem přesvědčen, že otevírající se barmská ekonomika je pro nás velmi zajímavou příležitostí,“ citovalo ministerstvo ve své tiskové zprávě Mládka. Ve druhé polovině minulého století patřila Barma pro Prahu k nejvýznamnějším obchodním partnerům v jihovýchodní Asii.

„Velké příležitosti ke spolupráci České republiky a Barmy spatřuji mimo jiné v projektech geologického mapování, průzkumu ložisek nerostných surovin a jejich přípravě k využití. Další oblast představují dodávky strojů a zařízení, zemědělské techniky, technologií pro energetiku, dopravní infrastrukturu, vybavení nemocnic a podobně,“ řekl také Mládek k sérii jednání s dalšími barmskými představiteli.

Ministr obchodu Than Myint projevil zájem o účast na českých veletrzích, například na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. „Pro Barmu by to byla vhodná příležitost najít zajímavé partnery pro jeho další průmyslový rozvoj a seznámit se s nejmodernějšími technologiemi,“ řekl Mládek.

V úterý se česká mise přesune do bývalého hlavního města Rangúnu, kde se mimo jiné uskuteční slavnostní prezentace traktoru Zetor. Právě tato značka se v této zemi v minulosti vyráběla a současní majitelé společnosti ji sem chtějí exportovat. V Rangúnu také proběhne podnikatelské fórum, na kterém se představí zástupci českého strojírenství, agroprůmyslu, energetiky, zdravotnictví a farmacie, potravinářství i technického vzdělávání.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…