Ministr Mládek prozradil novinářům, jak probíhá domluva s Babišem

25.07.2016 21:38

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) si v rozhovoru pro server iHned.cz posteskl, že je Andrej Babiš (ANO) lepší v jednání s médii. Umí, jak se říká, slíznout smetanu u projektů, na nichž se nepodílel jen sám. Všechna jednání s Babišem prý bývají velmi vysilující, ale čas od času prý také vedou k nějakému výsledku. Na jednáních je prý dobře vidět, že Babiš hodlá být příštím premiérem a jde si za tím.

Ministr Mládek prozradil novinářům, jak probíhá domluva s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

„Jak s oblibou říkám: každé jednání s panem Babišem je vyčerpávající a občas se i dopracujeme k nějakému výsledku,“ poznamenal hned v úvodu rozhovoru Mládek. Ukazuje se to např. na jednáních okolo společnosti OKD, kde prý snad ministr financí Babiš konečně pochopil, že společnost potřebuje pomoct, pokud nechceme v Moravskoslezském kraji řešit opravdu velký problém. To však není jediná věc, kterou by měl ministr Mládek řešit, než se na podzim vydá do souboje o křeslo v Senátu. Tam se možná rozhodne o jeho dalším politickém bytí či nebytí.

Má na stole ještě investiční smlouvu s americkým GE Aviation, které chce v Česku postavit továrnu na letecké motory za bezmála 10 miliard korun. I v tomto projektu se angažuje ministr financí Babiš a Mládek oznamuje, že tady se jejich dohoda rodí jen velmi obtížně. Proč se ministři nemohou dohodnout?

„To se musíte zeptat na Ministerstvu financí. Musím ale připomenout, že je třeba se dohodnout do středečního jednání vlády. Stále platí můj dřívější výrok, že jde o poslední možnost smlouvu s GE potvrdit. Původní termín podpisu smlouvy byl stanoven na konec června. Američané jsou s námi tedy trpěliví, ale ne nekonečně trpěliví. Já jsem ale optimista a věřím, že se ve věci GE s panem Babišem nakonec dohodneme,“ doufá Mládek.

Tento kontrakt není bez rizik. Může se stát, že se firmě nepodaří dokončit ve spolupráci s ČVUT vývoj svého nového motoru, což může vést k tomu, že předpokládaná investice bude mnohem menší. Jenže tak už to chodí, žádný obchod nebývá bez rizika, pokud nestojíte jen o vystavění montoven. A to by nová továrna GE Aviation rozhodně nebyla. Jenže výzkum a vývoj se někdy nezdaří. To se stává.

„Přes veškeré přestřelky s panem Babišem stále jednám a někdy se s ním i dohodnu. Tak to bylo třeba v případě OKD a snad to tak bude i ve věci GE Aviation. Není tajemstvím, že ve vládě panuje i díky panu Babišovi velké napětí. Místopředseda Babiš chce být zcela zjevně příštím premiérem,“ uzavřel Mládek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…