Ministr Plaga varoval na vzpomínkové akci: Mějte se na pozoru před těmito lidmi...

17.11.2019 13:05

Památku studentů hájících akademické svobody a lidská práva si dnes v Praze připomnělo několik desítek účastníků pietní vzpomínky u památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka. Akce se zúčastnili také studenti brněnské Univerzity obrany, napsala ČTK.

Ministr Plaga varoval na vzpomínkové akci: Mějte se na pozoru před těmito lidmi...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pečeť Univerzity Karlovy

Na setkání pořádaném Studentskou komorou Rady vysokých škol jako součást programu Týden studentstva vystoupili i profesoři vysokých škol a ministr školství Robert Plaga (ANO).

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

„Díky událostem v letech 1939 a 1989 tady můžeme svobodně stát a mluvit.“ uvedl Plaga. „Dnešní svět nemá jednoduchá řešení. A kdo říká, že je má, před tím bychom se měli mít na pozoru,“ dodal.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima připomněl, že obě tato výročí spojuje fakt, že lidé tehdy táhli za jeden provaz. „A to je silná výzva do budoucnosti – pokud chceme něco dokázat, musíme postupovat společně, musíme jeden druhého respektovat a vnímat názory druhých. Dnešní den je svátkem odvahy, svobody a demokracie. A těchto hodnot si musíme vážit,“ řekl ČTK Zima.

Na setkání mimo jiné promluvil také historik a profesor Josef Leikert z Univerzity Komenského v Bratislavě, který stál u organizace studentského setkání na Albertově v roce 1989. „Když nebudeme rozumní, můžeme o vydobytou svobodu a demokracii přijít, u nás na Slovensku i u vás,“ uvedl.

Akce se uskutečnila nedaleko místa, kde během demonstrací 28. října 1939 zastřelily německé pořádkové jednotky dělníka Václava Sedláčka a studenta medicíny Jana Opletala. A právě pohřeb Opletala se stal další manifestací, na kterou okupanti zareagovali zatýkáním studentů a uzavřením českých vysokých škol, ke kterému došlo před 80 lety, 17. listopadu 1939.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

7:51 Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

Ondřej Hejma se ve své show nejdříve věnoval Petru Fialovi a jeho plánům do budoucna. Andrej Babiš m…